+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Yükseklik Korkusu Olanlar Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Yükseklik Korkusu Olanlar
  Yükseklik Korkusu Olanlar İle İlgili Bilgi

  Yükseklik korkusu olanlar ne yapmalı?

  Yükseklik korkusu olan insanların, dikey boyutları yanlış değerlendirdikleri belirlendi

  New Scientist dergisinin yayımladığı bir araştırmaya göre, yüksekten aşırı derecede korkanlar, yüksek bir yere çıktığında bacakları titreyip başları dönenler, dikey mesafeleri olduğundan daha yüksek görüyorlar.

  Bu kişiler ne kadar çok korkuyorlarsa, yükseklik mesafesiyle ilgili yaptıkları hatalar da o kadar büyük oluyor.

  California Eyalet Üniversitesinden psikolog Russell Jackson, araştırma sonucunun, geleneksel yükseklik korkusu (akrofobi) teorilerinin tam tersini gösterdiğini söyledi.

  Psikologlar akrofobiyi, "normal olarak algılanan bir şeyden aşırı korku duymak" olarak nitelendiriyorlar.

  Ancak 43 kişi üzerinde yapılan araştırmada bunun tam tersi saptandı. Jackson, akrofobinin önemli bir unsurunun, bu kişilerin gördükleri şeyi farklı algılayıp normal davranmaları olduğunun belirlendiğini söyledi.

  Araştırmaya katılanlara önce bir köprüden geçerken veya dönme dolaba binerken neler hissettikleri soruldu. Ardından 14,4 metre yüksekliğindeki 5 katlı binanın yüksekliğini aşağıdan ve yukarıdan tahmin etmeleri istendi.

  Deneklerden biri hariç hepsi binanın yüksekliğini olduğundan çok daha fazla tahmin etti.

  Bunun yanı sıra deneklerin binanın altından baktıklarında daha doğru tahminde bulundukları belirlendi. Yükseklik korkusu en fazla olanlar, binanın aşağısından yüksekliği 3 metre fazla tahmin ederken binanın tepesinden 12 metre fazla tahmin etti.

  Jackson, 14 metrelik binayı 50 metre olarak gören yükseklik korkusundan mustarip olanların, normal bir insan 50 metrelik bir binada ne tepki verirse aynı tepkiyi verdiklerini söyledi.

  Jackson, "yükseklik söz konusu olduğunda korkusuz insan yoktur" dedi.

  Virginia'da yapılan bir başka araştırmada da, yükseklik korkusunda yanlış algılamanın önemli bir faktör olduğu saptandı. Ancak araştırma başkanı Jeanine Stefanucci, yanlış algılamaya korkunun yol açtığını düşündüğünü söyledi.
 2. Muhammed
  Özel Üye

  Yükseklik Korkusu Nasıl Yenilir?

  Bir korkuyu yenmenin en iyi yolu korktuğu şey ile yüzleştirilmesidir. Çünkü kişi, bilmediği veya yanlış bildiği şeylerden korkar. Yükseklik korkusunu yenmek için kişi öncelikle kişinin cesaretlendirilmesi gerekir ki, yüzleştirilme sonucunda psikolojik bir sıkıntının içerisine düşmesin. Daha sonra kişi korktuğu yükseklik ile yüzleştirilerek birkaç tekrardan sonra bu korkusunu yenebilir.
+ Yorum Gönder


yükseklik korkusu olan ne yapmalı