+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Arkeoloji-Kleopatra'nın Mezarı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. MaiEf_
  Devamlı Üye

  Arkeoloji-Kleopatra'nın Mezarı
  Kleopatra'nın Mezarı İle İlgili Bilgi

  Kleopatra mezarı Mısır'ın İskenderiye kentinde devam eden arkeolojik kazılarda, güzelliği ile dünyada adından en çok söz ettiren Kleopatra'nın gömülü olabileceği yerin tespit edildiği öne sürülüyor.

  Mısır ve Dominik Cumhuriyeti'nden arkeologlar Kleopatra'nın tanrıçası olarak adlandırdığı İsis'e ait bir tapınağın altında gömülmesinin kuvvetle muhtemel olduğunu belirtiyor.

  Yapılan taramalarda İsis'in adına inşa edilen İskenderiye'deki Taposiris Magna tapınağının yaklaşık 20 metre altında üç mezar tespit edildi. Üç yıldır devam eden kazılarda elde edilen verilere göre üç mezardan biri muhtemelen Kleopatra ve kocası Anthony'ye ait.

  YÜZYILLARDIR MEZARI ARANIYOR
  Çalışmaları yürüten arkeologların başındaki isim Mısır Tarihi Eserler Bakanı Zahi Hawass, Kleopatra'ya ait mezarın bulunması durumunda bunun 21. yüzyıldaki en önemli keşif olacağını öne sürüyor.

  Yüzyıllardır mezarı aranan Kleopatra'nın zehir içerek intihar etmesinden sonra rahipleri tarafından tapınağın altına gömülmüş olmasının en akla yatkın ihtimal olduğu belirtiliyor.

  Romalı yazar Plutarch'a göre Kleopatra ve eşi Mark Anthony öldükten sonra birlikte tapınağın altına gömülmüş. Bu teori ile yola çıkan Dominik Cumhuriyeti'nden arkeolog Kathleen Martinez, keşfedilen mezarlardan birinin ikiliye ait olabileceğini öne sürüyor.

  SON FİRAVUN
  M.Ö 300'lü yıllarda Büyük İskender'in Firavunlar dönemini sona erdirmesinden sonra Mısır'da hüküm süren son Makedonyalı olan Kleopatra, ülkeye yeniden Firavunlar dönemine ait dini inanışları getirmiş ve kendisini Firavun olarak ilan etmişti. Bu yüzden tarihçiler Kleopatra'yı son firavun olarak da adlandırıyor.

  Bundan yola çıkan arkeologlar, Kleopatra'nın cesedinin muhtemelen mumyalanmış olabileceğini ve dolayısıyla ona ait pek çok işaretin yanına konacağını düşünüyor. Aynı şekilde Romalı bir komutan olan eşi Anthony'nin de üniforması ve eşyalarıyla gömülmüş olabileceği, dolayısıyla ikiliye ait mezarın bulunması durumunda cesetlerinin tespit edilmesinin çok kolay olduğu ifade ediliyor.

  Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek'e ait yazlık bir sarayın kazı alanının hemen yanı başında bulunmasından dolayı kazıların sonbahara kadar ertelenebileceği de öne sürülüyor.

  22 BRONZ PARA VE MASKE BULUNDU
  Arkeologlar bu hafta içinde tapınak yakınlarında altın kaplamalı mumyaların bulunduğu bir mezar bulmuş, bu da Kleopatra'nın yaşadığı dönemde kraliyet mensuplarının tapınak çevresinde gömülmüş olabileceği tezini ortaya çıkarmıştı. Tapınak çevresindeki kazılarda ayrıca Kleopatra'nın adına 22 bronz para ve Anthony'nin yüzünü resmeden bir maske de bulunmuştu.

  Arkeologların çalışmalarında tapınağın altında pek çok tünel ve kuyuların bulunması da Kleopatra ve Anthony'nin bu bölgede gömülü olabileceği yönündeki en önemli delillerden biri kabul ediliyor.

  İNTİHAR ETTİ
  Ünüyle belki Mısır firavunlarının önüne geçen Kleopatra, kocası Anthony'nin Roma İmparatoru Octavius'a karşı giriştiği savaşta yenilmesi üzerine Romalıların eline geçmemek için bir kobra yılanına kendini ısırtarak intihar ettiği öne sürülüyor. Aynı şekilde kocası Anthony de yenilgi üzerine hançeriyle hayatına son verdiği tahmin ediliyor.

  Mısırologlar 1922 yılında bulunan Tutankamun'un mezarından sonraki en büyük buluşun Kleopatra'nın mezarı olacağını belirtiyor.

  Bulunan paralarda Kleopatra'nın yüzünün çok güzel olarak resmedildiğini belirten Hawass, bu şekilde Kleopatra'nın çirkin olduğu yönünde ortaya atılan iddiaların da çürütüldüğünü öne sürüyor.

  2007 yılında ortaya çıkarılan Roma dönemine ait bir parada Kleopatra çok çirkin resmedilmişti. Kleopatra üzerine çok sayıda film çevrilmiş ancak bu konudaki en başaralı çalışma Elizabeth Taylor ve Richard Burton'ın başrollerini paylaştığı 1963 tarihli film kabul ediliyor
 2. EHLİMAN
  Bayan Üye

  Güzelliği ile ün salmış olan Kleopatra'nın ölümü kendiliğinden gerçekleşmemiştir. Savaşta yenilmeleri üzerine kendini kobra yılanına bırakmış ve zehirlenerek öldüğü bilinmektedir.
+ Yorum Gönder


kleopatranın mezarı