+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Dübel nedir - Dübel hakkında - Dübel özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Dübel nedir - Dübel hakkında - Dübel özellikleri nelerdir
  Dübel Özellikleri Nelerdir? Hakkında Bilgi


  Aşağıda size dübel ile ilgili tüm bilgileri vermekteyiz. Dübel yapı işlerinde, vidanın sağlam tutturulması için duvar, tavan, panel vb. yüzeylerdeki deliğe sokulan parçadır.

  Geçmişi:
  Dübel den önce vidanın sağlam tutturulması için genellikle tahta takozlar kullanılır, vida bu takozların ortasına vidalanır dı. Bu yöntemde hem açılacak oyuk hayli büyük ve açması zahmetli oluyor hem de dış görünüm için alçı, boya vb. malzemeyle örtülmesi gerekiyordu. Dübel İngiltere'de John Joseph Rawlings tarafından icat edilerek ilk kez 1911'de Rawlplug markasıyla pazarlandı.

  Çeşitleri:
  Klasik dübeller çok amaçlı plastik dübeller dir. Bu dübeller vidalandığında boşluksuz duvarlarda genişleyerek tutunurlar, boşluklu duvarlarda veya alçıpan ve ahşap levhalı duvarlarda vidalar takılınca arka tarafta düğüm biçimi alırlar veya genişlik kazanırlar. Boşluklu malzeme için ise plastik askı dübeller'i ve metal boşluk dübeller'i uygundur. Bu dübeller'in yüzey alanları daha büyüktür; bu sayede üzerlerine düşen kuvveti çok amaçlı plastik dübeller'e oranla daha iyi dağıtırlar. Duvar veya tavana ağır yük monte etmek için bu özel dübeller kullanılır.

  Uygulanması:
  Dübeller matkapla açılan deliğe bastırılarak, yüzeyden taşmayacak şekilde tamamen sokulur. Matkap ucu (ya da delik çapı) ile dübel büyüklükleri arasında şu kural geçerlidir: Dübel çapı matkap ucu çapına eşit olmalıdır. Ama çok yumuşak yapı malzemelerinde 'dübel çapı – 1 mm = matkap ucu çapı' formülü kullanılır. Ayrıca, uygun delik çapı çoğunlukla dübel paketinde belirtilir. Vida ve dübeller'in de boyutları birbirine uygun olmalıdır. İlgili dübel'e hangi çap ve uzunluktaki vidanın uygun olduğu genellikle dübel paketinde yazılıdır. 2. Muhammed
  Özel Üye

  Dübel, genellikle inşaat ve yapı alanlarında kullanılan bir malzemedir. Genellikle duvara vida konulacağı zaman vidaya yuva olarak duvarı matkapla delerek dübel konulur.
+ Yorum Gönder


vida dubel forum