+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Zımba nedir - Zımba hakkında - Zımba özellikleri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Zımba nedir - Zımba hakkında - Zımba özellikleri nelerdir
  Zımba Özellikleri Nelerdir? Hakkında Bilgi


  Günlük hayatta ihtiyacımız olan Zımba, kağıtları bir arada tutmak amacı ile metalden bir tel ile tutturan araçtır. Birden fazla kağıt zımbanın arasına yerleştirildikten sonra mekanik basınç uygulandığında mekanizmada bulunan metalik telin iki sivri ucu kağıtları delerek geçmekte ve alt bölümde eğilerek kapanmaktadır. Böylece kağıtlar metalik tel aracılığı ile birbirine eklenmiş hale gelmektedir.

  Tarih
  İlk zımba 18. yüzyılda Fransa kralı XV. Louis devrinde el yapımı olarak imal edildi. Zımbalar kraliyet mahkemelerinde kullanılmakta idi. 19. yüzyılda kağıt kullanımının artması zımbaların da gelişmesine yol açtı 7 Ağustos 1866 tarihinde zımba ile ilgili ilk patent alındı. Bu zımba kağıtları birleştirmek yanında, kitapları, kutuları ve halıları tutturabilmekteydi. George W. McGill 1866 yılında modern zımbalara en yakın olan icadının patentini ABD'de 56,587 patent numarası ile aldı. 1867 yılında daha da geliştirdiği icadına 67,665 patent numarası aldı. Aynı yıl icadını Philadelphia'da tanıttı ve 1880'lere kadar zımba üzerinde çalıştı. 1868 yılında diğer bir mucit C.H. Gould İngiltere'de 18 Şubat 1879 tarihinde 212,316 numarasıyla zımba patenti aldı. 1800'lerin sonu ve 1900'ların başlarında çeşitli tipte zımbalar için bir çok patentler alındı. 2. Muhammed
  Özel Üye

  Kağıtları bir arada tutabilmek ve kaybolmalarını engellemek amacıyla zımba kullanılmaktadır. Zımba, birden fazla kağıdın birbirine ek olarak tutulmasını sağlayan bir tel parçasına verilen isimdir.
+ Yorum Gönder