+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Titreme nedir?-Titreme fark edildiğinde neler yapılmalı? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gebzeberkay
  Devamlı Üye

  Titreme nedir?-Titreme fark edildiğinde neler yapılmalı?
  Titreme Fark Edildiğinde Neler Yapılmalı?Hakkında Bilgi

  Titreme anında neler yapılır? El titremesi rahatsızlığı neden kaynaklanıyor, nasıl bir tedavi gerektiriyor? titreme rahatsızlığı hakkında ki tüm bilgeler

  Titreme, istemsiz olarak tekrarlayan ince ritmik sarsılma hareketleridir. Vücudun her yanında görülebilmekle beraber en çok elleri ve başı tutar. Zaman zaman da ayak ve bacaklarda belirti verir. Ailevi olarak da görülebilen sebebi bilinmeyen tip titremeler, en sık karşılaşılan şekillerdir. Bu tür titremeler en çok bir bardak kaldırırken ya da el ile bir şeyi işaret ederken belirgin hale gelir. Hareket etmez iken ise titreme yoktur. Bu sırada baş ve ses de titreyebilir. Bazı ilaçlar ile fayda elde edilebilir. Günlük yaşamın çok zor olduğu şiddetli vakalar da cerrahi yöntemler de beyin cerrahlarınca uygulanabilmektedir.

  İlaçlar ve hastalıklar önemli sebepler
  Merkezi sinir sistemini etkileyen ilaçlar ya da hastalıklar da titremelere yol açabilir. Bu hastalıkların başında ileri yaşlarda ortaya çıkan Parkinson hastalığı yer alır. Karaciğer yetmezliği, alkolizm, cıva ve kurşun zehirlenmesi de ciddi titremelere sebep olabilen hastalıklar arasındadır. Yine tiroit hormonunun kanda arttığı hipertiroidi hastalığının belirtileri arasında ellerde titreme sayılır. Lityum ve bazı depresyon ilaçları yan etki olarak bu belirtileri verir.

  Gençlerde görülen titremelerin en sık görülen sebepleri ise stresli ruh hali, kafein ve alkol tüketimidir.

  Titreme Anında Neler Yapılmalı?
  Titreme fark edildiğinde doktora gidilmeden önce şikayetlerin ne zaman ve ne şekilde geldiğine dikkat edilmesi sebebin ortaya çıkarılmasına yardımcı olacaktır.

  Kendi başınıza evde yapabilecekleriniz aşağıda kısaca sıralanmıştır.

  - Strese sebep olan etmenlerin ortadan kaldırılması bazen titremenin azalmasına yardımcı olmaktadır.

  - Kola ağır bir saat yada bilezik takılması veya elde bir cisim taşınması titremeleri azaltabilmekte ve daha iyi kontrol sağlamaktadır.

  - Kazalardan kaçınmak için bir şey içerken bardağı yada fincanı yarım doldurmak veya kamış kullanmak güvenli bir yoldur.

  - Yeterli uyku ve istirahat önemlidir, çünkü yorgunluk titremeleri arttırır.

  - Kendi başına titremeye yol açabildiği için kahve, çay yada kolalı içecekler gibi kafeinden zengin gıdalardan uzak durmakta fayda vardır.

  -Kendi halinde düzenli bir ritim içerisinde süren titremeler birden şiddetlenir, ek olarak yanına başka belirtiler eklenir ya da günlük hayatla bağdaşmaz hale gelirse tekrar hekime başvurmakta tereddüt etmeyiniz 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Titreme farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Titremeye neden olan pek çok hastalık bulunmaktadır. Titreme fark edildiğinde mutlaka doktora başvurulmalı neden oluştuğu tespit edilip tedavi edilmelidir.
+ Yorum Gönder


titremede ne yapılmalı