+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Pandomim nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mesport
  Moderators

  Pandomim nedir
  Pandomim İle İlgili Bilgi

  Yapılan araştırmalara göre Pandomim (Pandomima) en basit anlatımıyla sözsüz tiyatro
  oyunudur . Gösteri sanatının dallarından biridir. Kısaca "mim" olarak ifade edilir.


  Pandomimde sanatçı, yüz mimiklerini, el-kol ve beden hareketlerini kullanarak temayı anlatmaya çalışır. Bir anlamda pandomim, evrensel bir tiyatro dili olarak kabul edilir. Milattan önceki dönemlerde Mim sanatının uygulandığı görülmüştür.

  Mim sözcüğü, "taklit etmek" veya "temsil etmek" anlamına gelen Grekçe "mimeisthai" sözcüğünden gelir. Fransızca pantomime kökenli bir sözcük olan pandomim sanatı, Türk Dil Kurumu tarafından şöyle açıklanmaktadır: "Düşünce ve duyguları müzik veya türlü eşyalar eşliğinde bazen dansla, bazen de gövde ve yüz hareketleriyle yansıtmayı amaçlayan oyun, sözsüz oyun."

  En ünlü pandomim sanatçılarına örnek olarak Marcel Marceau gösterilebilir. 1975 yılında Marcel Marceau "Kalbin Dili" ("Language of the Heart") olarak adlandırılan pandomim sanatı ve kendi hayatı ile ilgili kisa sessiz bir film yaptı.

  Charlie Chaplin, Laurel ve Hardy, sessiz sinema döneminde bu türün ilk temsilcilerinden olmuşlardır. Ülkemizde de Taner Barlas Mim Tiyatrosu bu konuda etkinlik göstermiştir.

  "Sessiz dil" pandomim, 17. yüzyıldan sonra, bale içinde de yer almaya başlamıştır. Oyunlar, Yeni Çağ ve yeni tiyatroyla beraber mistik konulardan uzaklaşıp gerçekçi dünyaya geçer. Realist akımlar ve akılcılık da bunu etkiler.

  Örnek bazı pandomim ifadeleri
  1. Bir elin yürek üzerine konması "aşk" duygusunu ifade eder.
  2. Gözler üzerine yerleştirilen ellerin aşağıya dogru çekilmesi "gözyaşı" izlenimi verir.
  3. Sıkılmış yumrukların baş üzerinde sallanması "öfke"yi anlatır; kolların çapraz olarak aşağıda tutulması "arzu"yu dile getirir.
  4. Ağzını ve gözünü kocaman açmak şaşkınlığı belirtir. 2. EHLİMAN
  Bayan Üye

  Pandomim tiyatro türü eskiden çok tutulan bir sanat dalıydı ve çok güzel de oynanırdı. Günümüzde de bunu devam ettiren bazı sanatçılar mevcuttur.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Pandomim, bizlerin küçükken okullarda oynadığımız sessiz sinemaya benzer bir tiyatro oyunudur. Bu oyunda sanatçı anlatmak istediklerini el, jest ve mimik hareketleriyle anlatmaya çalışır.
+ Yorum Gönder