+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Türkiye'de İlk Kurulan Futbol Takımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Türkiye'de İlk Kurulan Futbol Takımı
  Türkiye'de İlk Futbol Takımı Hangisidir? Hakkında Bilgi


  Türkiye'de Futbol oynayan ilk Türk 1898 yılında İzmir'de İngilizlerle beraber futbol oynayan Selim Sırrı Tarcan olmuştur. Ancak kendisine "İlk Türk futbolcusu" diyemeyiz. İlk Türk futbolcusu Fuat Hüsnü Beydir. İstanbul'da futbolu İngilizlerden görerek merak salan Fuat Hüsnü Bey, daha sonra arkadaşlarını ikna ederek ilk Türk futbol takımını kurmuştur. "Black Stocking" adı alan takım Rumlarla bir maç yapmış ve bu maçı 5-1 kaybetmiştir. Kaçabilenler kaçmış, kaçamayanlar yakalanmıştır ve böylece ilk Türk futbol takımının ömrü uzun olmamıştır. Fuat Hüsnü Bey daha sonra İngilizlerin kurduğu Kadıköy takımında "Bobby" takma adıyla oynamıştır.
  "Black Stocking" takımının başarısızlığından sonra Türkler uzun süre futbol oynayamamışlar'dır. Ancak, kimse de bu oyunun cazibesinden kendilerini kurtaramamışlardı. Türkiye'de kurulan kulüplerin hemen hemen hepsi futbol kulübü olarak kurulmuştur. Bir önemli istisna "
  Beşiktaş Jimnastik Kulübü"dür. İlk futbol kulübü ise "
  Galatasaray Spor Kulübü"dür.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  türkiyede futbol oynayan ilk türk selim sırrı tercan'dır. selim sırrı tercan ilk kez ingilizlerle birlikte bir maçta oynadı.ancak ilk türk futbolcu olarak Fuat Hüsnü Bey kabul edilir. ilk türk futbol takımı ise Black Stocking tir ve rumlarla girdikleri ilk maçta 5 - 1 yenilmiştir.
+ Yorum Gönder