+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Etnografya Müzesi Kuruluş Tarihi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Etnografya Müzesi Kuruluş Tarihi
  Etnografya Müzesi Ne Zaman Kuruldu? Hakkında Bilgi
  Yapılan araştırmalara göre Etnografya Ankara’nın Namazgah adı ile anılan semtinde, Müslüman mezarlığı olan tepede kurulmuştur. Anılan tepe Vakıflar Genel Müdürlüğünce 15 Kasım 1925 tarihli Bakanlar Kurulu kararı gereğince, Milli Eğitim Bakanlığı'na müze yapılmak üzere bağışlanmıştır.

  15 Nisan 1928 yılında müzeyi ziyaret eden Gazi Mustafa Kemal Paşa (Atatürk) müze hakkında bilgi aldıktan sonra, Afgan Kralı Amanullah Han’ın Türkiye’yi ziyaretleri nedeniyle, müzenin açılmasına emir buyurmuşlardır. Müze 18.7.1930’da halka açılmış ve 1938 Kasım ayında Müzenin iç avlusu, geçici kabir olarak ayrılıncaya kadar açık kalmıştır. Atatürk'ün naaşı 1953'de Anıtkabir'e nakline değin burada kalmıştır.
 2. EHLİMAN
  Bayan Üye

  Uzun bir tarihi geçmişe sahip olan etnografya müzesinin bir diğer önemli yanı Atatürk'ün naaşının bir süre burada kalmış olmasıdır. anıtkabir kurulduktan sonra buraya taşınmıştır.
+ Yorum Gönder


etnografya müzesi kuruluş tarihi,  etnografya müzesinin kuruluş tarihi,  ankara etnografya müzesi kuruluş tarihi,  ankara etnografya müzesinin kuruluş tarihi,  etnografya müzesi kuruluşu,  konyadaki etnografya müzesi tarihçesi