+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Güneş tutulması ne kadar sürede olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HARBİKIZ
  Moderator

  Güneş tutulması ne kadar sürede olur
  Güneş Tutulması Ne Kadar Sürede Olur İle İlgili Bilgi

  Elde edilen bilgilere göre Bilindiği gibi güneş tutulması, ayın dünyamız ile güneş arasına girmesi sonucu olur. Güneş tutulması çok seyrek olur. Ay, bir yılda dünya çevresinde 12 kez döner, ama bu 12 seferde de güneş tutulması oluşmaz. Çünkü ayın yörünge düzlemi ile dünyanın yörünge düzlemi arasında 5 derecelik bir açı farkı vardır. Böylece ay her defasında güneşin tam olarak önüne geçmez. Güneş tutulması yılda iki illa beş kez oluşabilir. Bunların hepsi tam tutulma değildir (Tam tutulma, ayın tüm güneş ışınlarını kapatması durumudur ve tam tutulma durumunda etraf gece gibi olur). Bunlardan en çok ikisi tam tutulma olabilmektedir. Güneş tutulması Dünya üzerinde dar bir koridor izler, bu yüzden herhangi bir bölge için güneş tutulması çok ender bir olaydır. Yani falanca tarihte güneş tutulması olması, onu biz görebileceğiz anlamına gelmez.


  En son gözlemlenen tam güneş tutulması, 11 Temmuz 2010'da gerçekleşmiştir. Türkiye'den gözlemlenebilen en son Güneş tutulması ise, 29 Mart 2006 tarihinde gerçekleşmiştir.
 2. EHLİMAN
  Bayan Üye

  Günümüzde hava ve uzay bilimi ile ilgili bir çok şey önceden kestirilse de güneş tutulmasının ne zaman olacağı hakkında kesin bir yargıya varmak zordur ihtimaller dahilinde beklenir.
 3. Muhammed
  Özel Üye
  Güneş tutulmasının ne zaman olacağı hakkında kesin bir tarih vermek mümkün değildir. Bazen yıl içerisinde birkaç kez oluşabilen bir durumdur fakat küçük çaplı olduğundan dolayı bunu fark etmeyebiliriz. Tam güneş tutulması gerçekleştiğinde ortam gece gibi kararır ve güneşi göremeyiz.
+ Yorum Gönder


güneş tutulması ne kadar sürede olur,  güneş tutulması kaç yılda bir olur,  güneş tutulması ne kadar sürede gerçekleşir,  gunes ve ay tutulması kac yilda bir gerceklesir ve ne kadar surer,  gunes ne kadar zamanda bir tutulur,  ay ve gunes tutulmasi nekadar surede oluşur