+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Uzay Gemileri Uzayda Nasıl Hareket Eder? Konusunu Okuyorsunuz..
 1. sen_AY
  Devamlı Üye

  Uzay Gemileri Uzayda Nasıl Hareket Eder?
  Uzay Gemileri Uzayda Ne şekilde Hareket Eder? Hakkında Bilgi

  Uzayda hava yoktur.Gerçek hayattaki gibi hareket edemezler. Bu yüzden uzay araçları normal taşıtlar gibi sürtünmeyi kullanarak hareket etme imkanına sahip değildirler. Bunun yerine momentumun korunumunu kullanırlar!
  Peki nedir momentum ve bu şahs-ı muheteremin korunumu?! Momentum bir cismin hızı ile kütlesinin çarpımıdır. Bu sayının önemi ise ne olursa olsun (dışarıdan bir kuvvet etki etmedikçe!) sabit kalmak zorunda olmasıdır! Böyle olunca da mesela bir sistemin kütlesi değiştiğinde hızı da değişmek zorunda kalır momentumu korumak için.
  Bir örnekle meseleyi daha da küçük lokmalara bölelim ki yutulması kolay olsun: Buz patenini hepiniz seyretmişsinizdir. Çiftlerde erkek, eşini ittiğinde kız kendin uzaklaşırken kendi de geriye doğru hareket eder. İşte vakt-ü zamanında bilim adamları düşünmüşler taşınmışlar ve uzay araçlarını bu şekilde tasarlamışlar (Buz patencileri ile değil elbette canım!! ). Yakıt tankında yakılan sıvı yakıt yüksek hızla ve devamlı olarak dışarı püskürtülür! Bu da uzay aracına ileriye doğru bir hız kazandırır.
  Ayreten uzay araçları belli bir hıza ulaştıktan sonra o hızla hızlarına devam etmek için devamlı yakıt kullanmalarına da gerek yoktur. Çünkü uzayda hava, dolayısı ile sürtünme olmadığından hızınızı bir gezegenin çekim alanına girene kadar problem sizce koruyabilirsiniz. Bu yüzden uzay uçuşlarında azami yakıt tasarrufu için gezegenlerin çekim kuvvetleri kullanılır. Mesela şu anda hala plan safhasında olan Mars'a insanlı yolculuk için Jüpiter'in çekim kuvveti kullanılması hesaplanıyor!!..
  Görüyosunuz ya hızla kütlenin çarpımı nelere kadir!!!! )
 2. Asel
  Bayan Üye

  Uzay Gemileri Uzayda Ne şekilde Hareket Eder?


  Uzayda 4 ila 6 ay yaşayan astronotların kemikleri direncini yaklaşık yüzde 15 yitiriyor.
  Kaliforniya Üniversitesi’nden bir kısım bilimadamları Uluslararası Uzay Merkezi’nde dört ila altı ay arası kalan on iki erkek bir kadın astronot üzerinde yaptığı inceleme, yer çekimi yokken uzayda hayat sürmenin insan sağlıkı açısından tehlikeli olduğunu ortaya koydu.
  uzaydayaam.jpg


  Yapılan incelemede, uzayda 4 ila 6 ay arası bulunan astronotların özellikle kalça kemiklerinin direncini ortalama yüzde on beş civarında kaybettiği anlaşıldı. 3 astronottaysa bu oran yüzde 20-30′a dek çıktı.

  Uzayda Yaşamak İmkansız

  Ortaya çıkan yeni netice, kemik erimesi riski sebebiyle uzayda uzun süreli hayatın mevcut teknolojide mümkün olmadığını da gösterdi.


  Şu anda bile eğer kemik erimesini engelleyici tedbirler alınmazsa astronotlar ilerleyen yaşlarda ciddi problemlerle karşılaşabilir’ görüşünün de dile getirildiği inceleme raporunda, uzay ortamının kemikleri kırılgan hale getirdiğine dikkat çekildi.

+ Yorum Gönder


uzay,  uzay resimleri,  uzay resmi,  uzay nasıl bir yer,  UZAY GEMİLERİ,  uzay gemileri