+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Geri dönüşümün ülkemize yararları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Geri dönüşümün ülkemize yararları
  Geri Dönüşümün Yararları Nelerdir

  Doğal kaynaklarımız korunur
  Enerji tasarrufu sağlanır
  bir alüminyum kutunun geri dönüşümü ile %90, kağıdın geri dönüşümü ile %60 oranında enerji tasarrufu sağlanır
  Atık miktarı azalır
  Ekonomiye katkı sağlar.
  Ülkemize yararı olacaktır.
 2. Zarafet
  Üye

  Geri Dönüşümün Yararları Nelerdir

  Tükettiğimiz maddeleri yeniden dönüşüm halkası içine katabildiğimiz zaman öncelikle bunların tekrar ham madde olarak kullanılmasını sağlamış oluruz. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması doğadan aldıklarımızı tekrar doğaya vererek azda olsa engellenmiş olur. Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar ham madde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar. Bir örnek vermek gerekirse yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35'e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.

  Çöpteki nesneleri ham madde olarak kullandığımız vakit çevre kirliliğinin her geçen gün artmasını da önleyebiliriz. Hurda kağıdı tekrar kağıt imalatında kullandığımızda hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltıyoruz. Çevremize-doğaya, ülke ekonomisine ve de kendimize olan sorumluluğumuzdan dolayı günümüzde hepimizin yeniden dönüşüm projesi içinde yer alması gerekmektedir.

  Geri Dönüşümün Faydalarını Aşağıdaki başlıklar altında özetleyebiliriz.


  A- Doğal kaynaklarımız korunur:

  Kullanılmış ambalaj ve benzeri değerlendirilebilir atıkların bir hammadde kaynağı olarak kullanılması, yerine kullanıldığı malzeme için tüketilmesi gereken hammaddenin veya doğal kaynağın korunması gibi önemli bir tasarrufu doğurur. Doğal kaynaklarımız, dünya nüfusunun ve tüketimin artması sebebi ile her geçen gün azalmaktadır. Bu nedenle doğal kaynaklarımızın daha verimli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.

  B- Enerji tasarrufu sağlanır:

  Geri dönüşüm sırasında uygulanan fiziksel ve kimyasal işlem sayısı, normal üretim işlemlerine göre daha az olduğu için, geri dönüşüm ile malzeme üretilmesinde önemli bir enerji tasarrufu sağlanır. Geri dönüşüm ile tasarruf edilen enerji miktarı atık cins ve bileşimine bağlı olarak değişmektedir. Örneğin bir alüminyum kutunun geri dönüşümü ile %90, kağıdın geri dönüşümü ile %60 oranında enerji tasarrufu sağlandığı bir çok uzman tarafından ifade edilmektedir.  C- Atık miktarı azalır:

  Geri dönüşüm sayesinde çöplüklere daha az atık gider ve buna ek olarak bu atıkların taşınması ve depolanması kolaylaşır, çünkü artık daha az çöp alanı ve daha az enerji gerekmektedir.  D-Geri dönüşüm ekonomiye katkı sağlar:

  Geri dönüşüm sayesinde hammaddelerin azalması ve doğal kaynakların tükenmesi önlenecek, böylelikle ülke ekonomisine katkı sağlanacaktır.

 3. coolguy
  Yeni Üye
  Bu kadar faydası olduğunu gördükten sonra bir birey olarak geri dönüşüme daha fazla önem verecek ve en azından plastik ve cam şişeleri ayırmaya çalışacağım çöpe atarken.
+ Yorum Gönder


geri dönüşümün ülkemize yararları,  geri dönüşüm ülkemize ne yararlar sağlayabilir,  geri dönüşümün ülkemize faydaları,  geri dönüşüm ülkemize yararları,  geri dönüşüm ülkemize ne yararlar sağlar,  geri dönüşümün ülke ekonomisine katkıları nelerdir