+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Günümüzde türkçenin kullanıldığı ülkeler nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Günümüzde türkçenin kullanıldığı ülkeler nelerdir
  TÜRKÇE’NİN KONUŞULDUĞU ÜLKELER HAKKINDA BİLGİ

  Türkçe'nin konuşulduğu ülkeler çok fazla vardır Çünkü; Türkler dünya üzeride çok geniş bir yer kaplar Doğuda Moğolistan ve Çin içlerinde batıda Yugoslavya içlerine; kuzeyde Sibirya’dan ve Moskova yakınlarındaki Kazan şehrinden, güneyde Bağdat, Lübnan sınırı ve Kıbrıs içlerine kadar uzanan büyük ve geniş coğrafyaya yayılmışlardır20–90 doğu boylamları ile 33–65 kuzey enlemleri arasında yer alan bu coğrafya, kuş uçuşu, doğudan batıya yedi bin, kuzeyden güneye üç bin kilometrelik bir alanı içine alır Bu alandaki şu devletler içerisinde Türkler yaşamakta ve Türkçe konuşulur yazılmaktadır:


  Konuşulduğu ülkeler:
  Türkiye,
  Bulgaristan,
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti,
  Makedonya,
  Yunanistan,
  Kosova,
  Romanya,
  Azerbaycan,
  Suriye,
  Irak,

  Şu ülkelerdeki göçmen topluluklar:
  Almanya,
  Hollanda,
  Fransa,
  Avusturya,
  Amerika Birleşik Devletleri,
  Belçika,
  İsviçre,
  Birleşik Krallık,
  Danimarka,
  İsveç,
  Avustralya

  Sürgündeki Ahıska Türklerinin yasadığı ülkeler:
  Kazakistan,
  Azerbaycan,
  Rusya Federasyonu,
  Kırgızistan,
  Özbekistan,
  Ukrayna

  Türkçe'nin Resmi olduğu ülkeler:

  Türkiye
  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
  Güney Kıbrıs Rum Yönetimi
  Belediye Dili olarak;
  Makedonya, Kosova

  Çin, Moğolistan, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan, Afganistan, İran, Irak, Suriye, Türkiye, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Yunanistan, Bulgaristan, Yugoslavya, Makedonya, Romanya, Polonya, Ukrayna, Moldova
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Türkçe pek çok ülkenin resmi dilidir. Asyada pek çok ülke Türkçe konuşmaktadır. Türkler pek çok yerde yaşamış olamaları nedeni ile Türkçe çok yaygın olarak kullanılan bir dildir.Türkiye, Bulgaristan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Yunanistan, Kosova, Romanya, Azerbaycan, Suriye, Irak Türkçe konuşan ülkelerdir.
+ Yorum Gönder


türkçe konuşan ülkeler hangileridir,  türkçe konuşan ülkeler hakkında kısa bilgi,  türkçenin kullanıldığı ülkeler hakkında bilgi,  türkçe konuşan ülkeler nelerdir,  türkçenin konuşulduğu yerler hakkında bilgi,  dünyada Türkçenin konuşulduğu ülkeler hakkında kısa bilgiler