+ Yorum Gönder
Güncel Konular ve Bunları Biliyormuydunuz Forumunda Atatürkün tuttuğu takım Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Suskun Karizma
  Devamlı Üye

  Atatürkün tuttuğu takım
  Atatürk Hangi Takımı Tutuyordu? Hakkında Bilgi
  Atatürk'ün tuttuğu takımı çoğu insanlar merak etmiştir.Türk futbol tarihinin en önemli klüpleri sayılan Fenerbahçe, Beşiktaş ve Galatasaray takımlarının yöneticileri, sporcuları ve taraftarları Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi takımlarını tuttukları hakkında iddiaları bulunmaktadır. Örneğin Fenerbahçeliler Gazi Atatürk’ün 3 Mayıs 1918 tarihinde kulübü ziyaret ederek defterlerine yazdıkları sözlerden dolayı Atatürk’ü Fenerbahçeli olarak kabul ederler. “Fenerbahçe Spor Kulübü Tarihi” yazarı Dr. Rüştü Dağlaroğlu’nun kitabında Atatürk’ün Fenerbahçeliliği ile ilgili yazı şöyledir :
  “Fenerbaçe Klübü’nün her tarafta mahzar-ı takdir olmuş bulunan asar-ı mesaisini işitmiş ve bu kulübü ziyaret ve erbab-ı himmetini tebrik etmeyi vazife edinmiştim. Bu vazifenin ifası ancak bugün müyesser olabilmiştir. Takdirat ve tebrikatımı buraya kayd ile mübahiyim.”

  Beşiktaşlılara göre de Atatürk Beşiktaşlıydı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk Yıldırım Orduları Grup Kumandanlığı görevine başlamadan önce bir süre Beşiktaş’ta bulunan Akaretler Yokuşu’nda oturmuştu. Evinin biraz ilerisinde de Beşiktaş Jimnastik Kulübü bulunmaktaydı. Atatürk, evinin bahçesinden Beşiktaşlı sporcuları ilgiyle izlermiş. Hatta kulübün kurucuları olan Ahmet Fetgeri, Aşeni ve Fuat Balkan beylere Beşiktaş sporcularının ciddi, disiplinli, çevik ve maharetli çalışmalarından dolayı tebrik etmiştir.

  Galatasaraylılar ise Atatürk’ün kendi takımlarını tuttuğunu iddia ederler. 1928 yılında Hava Kurumu tarafından düzenlenen Gazi Büstü müsabakalarının Galatasaray tarafından kazanılması üzerine Mustafa Kemal Atatürk 7 Eylül 1928 tarihinde Galatasaray’a mektup yazmıştı. Öte yandan Galatasaray kulübünü çeşitli defalar ziyaret eden Mustafa Kemal Atatürk bu ziyaretlerin birisinde kendi yazısı ve imzasıyla birlikte bir fotoğrafını da Galatasaray takımına hediye etmişti.

  Mustafa Kemal Atatürk 3 büyüklerin dışında Altay Kulübü’nü de ziyaret etmişti. İzmir takımına göre de Atatürk Altaylıydı. 1934 yılında kurulan Güneş Spor Kulübü’nü Mustafa Kemal Atatürk 30 Aralık 1935 tarihinde ziyaret etmişti. Güneş Dil Teorisi ile birlikte anılan Güneş Spor, Atatürk’ün 1938 tarihinde ölümünden bir yıl sonra 1939 yılında kapanmıştır. Bazı tarihçilere göre Güneş Spor ismi Atatürk tarafından verilmişti. Aynı tarihçiler Atatürk’ün tuttuğu takım olarak Güneş Spor’u işaret etmişlerdir.

  Atatürk’ün spor anlayışında ahlak hep en önemliydi…

  Çeşitli kulüplerimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e sahip çıkması oldukça güzel bir davranıştır. Ancak bu yeterli değildir. Önemli olan Gazi’nin spor anlayışını benimsemektir. Sporcunun zeki olmasını, çevik olmasını ama her şeyden önce ahlaklı olmasını isteyen büyük Atatürk’ün ilkelerine acaba ne kadar sahip çıkabildik? Spor sahalarında olan kavgalar, gürültüler, bıçaklamalar, öldürmeler Atatürk’ün spor anlayışına ne kadar uyar? Özellikle büyük kulüplerimizin yöneticilerin, sporcuların ve seyircilerinin birbirleri ile sportmenlik dışı ve Türk’ün anlayışına uymayan davranışlarında bulunmaları Atatürk’ün spor anlayışı ile hiç bağdaşmamaktadır. Atatürk’ün hangi takımı tuttuğundan ziyade Gazi’nin spor felsefesini benimsemek ve ona göre davranmaktır aslolan. Ayrıca Türk-Kürt, Alevi-Sünni, Sağcı-Solcu diye yıllardan beri bölünmek bu topraklarda yaşayan insanlara ne kazandırmıştır? Önemli olan bir arada ve birlikte yaşamaktır. Atatürk’ü illa bir takıma maletmek bu bölünmeyi daha da arttırır düşüncesindeyiz. Atatürk tüm ülkeye ve takımlara malolmuş istisna bir kişiliktir. Dolayısıyla bölünmeyi daha fazlalaştırmanın anlamı yoktur. Eğer kulüplerimiz gerçekten Atatürkçü bir anlayıştan yana iseler, Gazi’nin en çok sevdiği güreş sporuna ilgi göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca unutmamak gerekir ki güreş Türklerin ata sporudur.

  İlhan Cavcav Fenerbahçe’yi PKK’ya benzetiyor

  Gençlerbirliği Başkanı İlhan Cavcav Fenerbahçe Takımı için söylediği PKK benzetmesi tüm sporseverleri ve özellikle de Fenerbahçelileri çok üzmüştü. Uzun yıllardan beri Gençlerbirliği Takımı’nın başkanlığını yapan İlhan Cavcav, 2003 tarihinde oynanan Ankara derbisi Gençlerbirliği-Ankaragücü maçında da, kendi takımının attığı gol sonrası yaptığı asla sportmenliğe uymayan el hareketiyle de gündemi uzun süre işgal etmişti. Cavcav, yaptığı çok çirkin davranıştan sonra basın toplantısı düzenleyip özür dilemişti. Yine İlhan Cavcav son yaptığı büyük gaftan sonra da her zamanki gibi özür diledi. Uzun lafın kısası Cavcav’ın artık alışkanlık haline getirdiği önce kabahat işleyip sonra özür dilemesi spor kamuoyu tarafından şiddetle eleştirilmiş ve istifası istenmiştir. Bize göre de böyle yapması hem takımın hem de kendisi için doğru olur düşüncesindeyiz.

  Tarihte olaylı Fenerbahçe Gençbirliği maçları

  Fenerbahçe ve Gençlerbirliği arasında Türkiye 1. Ligi 1960-61 sezonunda da olaylar meydana gelmişti. Fenerbahçe ezeli rakibi Galatasaray’dan 1 puan ilerde şampiyonluk kovalıyordu. 5.3.1961 tarihinde İstanbul İnönü Stadyumu’nda Fenerbahçe Gençlerbirliği ile zorlu bir maç oynamıştı. Gençlerbirliği Başkanı Orhan Şeref Apak’ın Fenerbahçe’ye yenilmeleri halinde yakasına 1 ay boyunca Fenerbahçe rozeti takacağını söylemesi maç öncesi tansiyonu oldukça arttırmıştı. Büyük bir heyecan içerisinde başlayan karşılaşmada Fenerbahçe son 7 dakikaya 3-2 mağlup girdi. Sarı Kanaryalar’ın 83. dakikada attığı golün hakem tarafından sayılmaması ve bir sivilin sahaya girip Fenerbahçeli futbolcuların boğazına sarılıp kendisini yarbay olarak tanıtmasıyla maç bir süre durmuştu. 27 Mayıs Devrimi nedeniyle askeri bir ortamda bulunan Türkiye’de Fenerbahçeli bazı yöneticilerin Demokrat Partili (DP) olmasından dolayı Fenerbahçe ihtilalciler tarafından pek hoş görülmüyordu. Maç bir süre sonra olayların sona ermesiyle devam etti. Fenerbahçe son dakikalarda bulduğu golle maçı 3-3’lük skora taşıdı. Maç sonrasında ise, İstanbul Hakem Kulübü Başkanı Sulhi Garan dönemin İstanbul Sıkıyönetim Komutanı Cemal Tural’a Fenerbahçe’yi şikayet etmişti. Bir süre sonra da Fenerbahçe Kulübü kapatılmak istenmişti. 1960-61 sezonunda bu olaylardan sonra Fenerbahçe’nin 6 futbolcusu 1 ay ve 3 ay arasında değişen cezalar almışlardı. Fenerbahçe her türlü olumsuzluğa rağmen Galatasaray’ın bir puan önünde şampiyon olarak ligi bitirmişti.

  İlhan Cavcav Fenerbahçe tarihini okudu mu?

  Tekrar İlhan Cavcav’ın Fenerbahçe hakkında söylediklerine gelirsek, özellikle Gençlerbirliği Başkanı’nın geçmişi kahramanlıklarla dolu Fenerbahçe tarihini iyi okumasını tavsiye ederiz. 1907 tarihinde kurulan (bazı tarihçilere göre 1899 yılında kurulmuştu) Fenerbahçe, vatan savunmasında şehitler vermiş, Anadolu’ya Kurtuluş Savaşımızda silah kaçırmış, emperyalist İngiliz işgal gücü takımlarıyla yaptığı maçların birçoğunu kazanmış, 1923 yılında emperyalist İngilizlerin işgal komutanı General Harrington adına düzenlenen kupayı büyük bir haysiyet, gurur mücadelesi yaparak kazanmış ve Lozan’da “Türk’ün Ateşle İmtihanı”nı diplomasi yolu ile çözmeye çalışan İsmet İnönü ile arkadaşlarını yüreklendirmişti. Fenerbahçe için “vatan savunması” her şeyden daha önemlidir. Bu yüzden de bilinen ilk (1913) Kuruluş Tüzüğü’nün 2. maddesi vatan savunması ve buna bağlı olarak asker yetiştirmekle ilgilidir. Bu ayrıntıları İlhan Cavcav öğrenmek isterse Fenerbahçe Stadyumu’nda bulunan Fenerbahçe Müzesi’ni ziyaret edip görebilir. Özellikle Kurtuluş Savaşı’nda yaptıkları özveriden dolayı Fenerbahçe halk tarafından çok sevilmiştir. Zaten Fenerbahçe’yi Fenerbahçe yapan da bu ruh ve anlayıştır.

  Yurtdışındaki ülke ve örgütlerin elinde kucaktan kucağa dolaşan bebek katili kanlı terör örgütü PKK’yı Fenerbahçe ile her ne sebeple olursa olsun benzetmek, her şeyden önce ülkesi için şehit olmuş atalarımızın kemiklerini sızlatır. Böyle bir durum bebek katili PKK’nın yurt içindeki işbirlikçilerinin de fazlasıyla işine gelir. Milyonlarca taraftarı olan Fenerbahçeliler yazımızın başında dediğimiz gibi üzülmüş ve kırılmışlardır. Ancak her şeye rağmen Fenerbahçelilere en yakışan sakince davranıp, sporun güzelliğini ve centilmenliğini her zamanki gibi ön plana çıkartmasıdır.
 2. Özberk
  Yeni Üye

  ATATÜRK'ün tuttuğu takımlarla ilgili tam bir bilgi yoktur. ama ATATÜRK'ün fener bahçe takımını tuttuğuna dair güçlü deliller bulunmakta. bir gün çok kritik bir fener bahçe galata saray maçında toplantı odasında maç takip ediliyordu. 20 kişiydiler 10 kişi galata sarayı destekliyordu. 9 kişi ise fener bahçeyi destekliyordu ATATÜRK bu maç esnasında eşitlik olsun kimse tartışmasın diye fener bahçeyi desteklemiştir.
+ Yorum Gönder


Atatürk Altaylıydı