+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Yangın, Yangın Nedir? Yangın Hakkında, Orman Yangınları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. RüzgarGülü
  Devamlı Üye

  Yangın, Yangın Nedir? Yangın Hakkında, Orman Yangınları
  Yangın Nedir?

  Yangın, kısa sürede büyük zarar veren, can ve mal kaybına yol açan bir afettir. Ufacık bir kıvılcımla başlayan bir yangın, kısa sürede evleri, iş yerlerini, tarlalardaki ekinleri ya da bir ormanı yok edebilir.

  Ülkemizde ne yazık ki sık sık iş yerlerinde ve evlerde yangınlar çıkmakta, büyük ölçüde can ve mal kaybı olmaktadır.

  Ancak ülkemizde yangınların yok edici etkisi, en çok ormanlarımızda görülmektedir. Her yıl çeşitli nedenlerle çıkan birçok orman yangını, çok değerli varlıklarımız olan ormanları bir anda yok etmektedir. Doğal güzelliğin yok olmasının yanı sıra çıplak kalan yamaçlar; erozyon, sel ve heyelan etkisine açık hale gelmektedir. Ayrıca ormandaki canlı yaşamı sona ermekte, su kaynakları kurumaktadır.

  Orman yangınlarının önlenebilmesi için yapılması gereken başlıca çalışmalar şunlardır:

  1. Vatandaşlar bilinçlendirilerek orman yangınlarına yol açan yanlış davranışlara ve ihmallere son verilmelidir. Örneğin; ormanda, piknik alanı olmayan yerlerde ateş yakılması, yanlış bir davranıştır. Ayrıca piknik ateşinin söndürülmeden bırakılması ya da bir sigaranın söndürülmeden atılması gibi davranışlar, yangınlara yol açabilmektedir.

  2. Orman yangınlarını anında öğrenmek çok önemlidir. Bunun için orman alanlarında yeterli sayıda yangın kulesi ve gözetleme yeri yapılmalıdır. Yangınları kısa sürede söndürebilecek itfaiye ekipleri yetiştirilip hazır bulundurulmalıdır. Ayrıca gözcülerin yangınları zamanında haber vermesi için telsiz ve telefonla haberleşme olanağı sağlanmalıdır. Böylece yangınları, fazla yayılmadan söndürme olanağı elde edilmiş olur.

  3. Bunların yanı sıra il ve ilçelerde bulunan sivil savunma örgütleri de yangınların söndürülmesi ve kurtarma çalışmalarına katkılarda bulunmaktadır. Sivil savunma örgütleri düzenledikleri tatbikatlar ve diğer eğitici faaliyetleri vatandaşları yangınların önlenmesi, söndürülmesi ve kurtarma çalışmaları konularında bilgilendirmektedir.

  4. Yangınlar hem doğaya hem de insanlara büyük zararlar verebilmektedir. Ülkemizde, yangınların yol açtığı zararların giderilmesi görevini, büyük ölçüde devletimiz üstlenmiştir. Bu nedenle ilgili devlet kuruluşlarımız, yangında zarar gören vatandaşlarımızın yardımına koşmakta ve ihtiyaçlarının karşılanmasına çalışmaktadır. Ayrıca, yanan orman alanlarının ağaçlandırılması çalışmaları da yine devletimizin öncülüğünde yapılmaktadır.

 2. Zühre
  Devamlı Üye

  yangının nedenleri nelerdir

  Yangının Başlıca Nedenleri :

  * Sobanın kapağının kapatılmaması
  * Yanan sigaranın doğaya atılması
  * Gaz lambası veya mumun söndürülmemesi,
  * Açık elektrik tellerinin birbirine temas etmesi,
  * Ormanlarda ve piknik alanlarında ateşin tam olarak söndürülmemesi,
  * Yanıcı, patlayıcı maddelerin olduğu ortamlarda ateş yakılması ve sigara içilmesi,
  * Evdeki ocakların gazının kapatılmaması
  * Ev tüplerinin yanlış bağlanması
  yangının başlıca nedenleridir. Yukarıda sözü edilen sebepler neticesinde 1995 yılı içinde 4790 hektar orman yangın sebebiyle yok olmuştur.

  Yangın en büyük sebebi dikkatsizliktir. Çocukların oynadıkları ateş ve kibrit, insanların ormanların içinde söndürmedikleri ateşler büyük yangınlara sebep olur. Küçücük bir kıvılcım çok büyük alanları yok eder. Orada yaşayanların ölür, yaralanır, evsiz kalır. Orman yangınlarından geriye verimsiz ve çorak topraklar kalır. Ve bu yangına sebep olan biz isek ömür boyu vicdan azabı duyarız. Böylece hem kendimize hem çevremize zarar vermiş oluruz.
  Dışarılarda başıboş yanan bir ateş gördüğümüzde bu ateşi toprak, kum örterek, üstüne su dökerek söndürmeye çalışmalıyız. Her binada yangın önlemleri mutlaka bulunmalı. Binalarda yangına müdahale araçları bulunmalı. Yangını fark ettiğimizde , hemen itfaiyeyi aramalı, itfaiye gelene kadar gerekli önlemleri almalıyız. Yangına karşı işyerlerimizi, evlerimizi ve eşyalarımızı sigorta ettirmeliyiz.

  Yangınların temel sebebi dikkatsizliktir.
  Sonunda üzen ve üzülen olmamak için yangına karşı dikkatli ve tedbirli olalım.

+ Yorum Gönder