+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda İlk Plastik Ne Zaman Yapıldı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  İlk Plastik Ne Zaman Yapıldı
  İlk Plastik Ne Zaman Yapıldı?


  Plastik, polimerizasyon adı verilen bir kimyasal işlem sonucunda elde edilir. Günümüz teknolojisi ve modern bilgiler olmadığı halde, on dokuzuncu yüzyıl kimyagerleri plastik yapımını anlamışlardı. Vinil Klorid adı verilen ilk plastik, 1838’de yapıldı. Bunu hemen 1839’da stiren, 1843’te akrilik ve 1847’de polyester takip etti. Ama o zaman hiç kimse kullanım alanının bu kadar geniş olabileceğini tahmin etmiyordu.

  O yüzyılın sonlarında, kimyagerler bunların yerini alacak daha ucuz üretim malzemeleri bulmaya karar verdiler. 1869’da John Hyatt, fil dişinin yerine kullanılabilecek bir madde ararken selüloidi buldu. Bu sert ve dövülebilir madde devrim niteliğindeydi; kimyagerler arasında yeni sentetik maddeler geliştirme konusunda bir akım yarattı. Ancak plastik dalında en büyük gelişme 1909’da fenoformaldehidin Leo Baekeland tarafından bulunmasıydı. Leo bu maddenin hem her şekle girebildiğini hem de çok ucuz olduğunu keşfetti. Bu maddeye bakalit adını verdi ve madde, kitle kullanımına sunulmak için yüksek miktarlarda üretilen ilk sentetik madde oldu. 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Plastik polimerazasyon adı verilen bir sistem sayesinde oluşur. bildiğiniz gibi plastiğin ham maddesi petroldür. dünyada yapılan ilk plastik vinil klorindir. bu plastikte tarihte ilk olarak 1839 yılında yapılmıştır. plastik bir çok yerde kullanılmaktadır. ancak yemek kapları gibi plastik yapılı kapların kullanımı tehlikelidir.
+ Yorum Gönder