+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Yanardağ hakkında bilgi, Yanardağ ile ilgili bilgi, Yanardağın etkileri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Yanardağ hakkında bilgi, Yanardağ ile ilgili bilgi, Yanardağın etkileri
  Yanardağ hakkında bilgi

  yanarda-hakk-nda-bilgi.jpg


  Yanardağlar
  Bir yanardağ (ya da volkan), magmanın (dünyanın iç tabakalarında bulunan, yüksek basınç ve yüksek sıcaklıkla ergimiş ya da erimiş kayalar), yeryuvarlağının yüzeyinden dışarı püskürerek çıktığı coğrafi yer şekilleridir

  Yanardağ türleri
  Yanardağların sınıflandırılması, yanardağın şeklini etkileyen püskürtünün türüne göre yapılabilir. Eğer püsküren magma yüksek oranda (%65ten fazla) silika içeriyorsa, lava “felsik” denir. Bu durumda lav çok ağdalıdır ve nispeten hızlı bir şekilde katılaşan bir kabarcık halinde yukarıya doğru itilir. Kaliforniya’daki Lassen Peak ve Martinik’teki Mount Pelée buna örnektir. Bu tür yanardağlar, kolayca tıkandıkları için patlama eğilimi gösterirler.

  YANARDAĞIN ETKİNLİKLERİ
  Yanardağların püskürmeleri ve volkanik etkinlikler farklılık gösterir
  • Freatik (buhar) püskürmeleri
  • Yüksek silika içerikli lavın patlamalı püskürmeleri (ör. Riyolit)
  • Düşük silika içerikli lavın dökülmeli püskürmeleri (ör. Bazalt)
  • Piroklastik akıntılar
  • Laharlar (döküntü akıntıları)
  • Karbondioksit çıkışı
  Tüm bu yanardağ etkinlikleri insanlara zarar verebilir.
  Yanardağ etkinlikleri genellikle depremler, sıcak su kaynakları, çamur kazanları ve gayzerler gibi yer etkinlikleriyle beraber görülürler. Püskürmelerden önce genellikle düşük şiddette depremler görülür.

  Yanardağ Patlamalarına karşı alınacak tedbirler
  Yanardağ Patlamaları : Yeryüzü çekirdeğinde mevcut bulunan mağma’nın (sıvı eriyik)ısıdan oluşan basınç sebebiyle, yeraltındaki tüneller vasıtasıyla yerüstüne çıması sonucu oluşmaktadır. Bu tünellerin dünyadaki çıkış noktalarının hemen hepsi bilinmektedir. Tünellerin çıkış noktaları denizlerin altında (özellikle Atlas Okyanusu’ndaki sıradağlarda)mevcuttur. Dünya çekirdeğinin sürekli soğuma eğiliminde olması yüzünden birçok volkan (yanardağ) faaliyetini yitirmiş görünsede, her zaman faaliyete geçme ihtimali mevcuttur. Halen Dünyadaki ölüme sebebiyet oranı 1000de 2 dir.

  Emniyet Tedbirleri : Volkanlara yakın bölgelerde yerleşim alanları oluşturmamak.
  Bireysel Tedbirler : Hiçbir surette bu alanların yakınında bulunmamak, eğer oluşmuşsa en uzak ve en yüksek fakat ağaç veya sık bitki örtüsü olmayan bölgeye hızla intikal etmek.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Yanardağlar, yeraltındaki ergimiş kayaların kaya parçalarının ve Gazların yerkabuğundaki açıklıklardan püskürdüğü oluşumlardır. Genellikle yanardağlar , zirvesinden büyük duman bulutları ve ateş çıkartan dağlar olarak düş edilirler Magma odası ile yanardağın yüzeyi arasında kalan, magmanın yeryüzüne çıkmak için izlediği yola kanal ya da baca denir.
+ Yorum Gönder


yanardağ,  doğal afetlerle ilgili resimler,  doğal afetlerle ilgili görseller,  YANARDAĞLAR,  doğal afetlerle ilgili resimle,  yanar dağ