+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Işık kirliliği ile ilgili bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Işık kirliliği ile ilgili bilgi
  Işık kirliliği hakkında bilgi

  Işık kirliliği bütün çevre kirliliklerinde olduğu gibi doğanın kirlenmesine neden olan bir kirliliktir. Işık kirliliği çevreye zarar verir gökyüzünün o güzel görüntüsünü bozar.

  ikkirlilii.jpg

  Işık kirliliği nedir
  Gerekmeyen yerlerin aydınlatılması, gereğinden fazla aydınlatılma yapılması, gözü yorar ve görmeyi olumsuz etkiler Buna ışık kirliliği deriz. Işık Kirliliği her çeşit etkisiz aydınlatmayı kapsar. Bunların başlıcaları şunlardır:

  Işık Tecavüzü (ya da ışık taşması) : Işığın istenmeyen ya da gerekmeyen yeri aydınlatması.

  Göz Kamaşması : Gözün alışık olduğu aydınlatma düzeyini aşıp görme yetisinin bozulması ve nesnenin görünürlüğünün kaybolması. Eğer ışık kaynağı, aydınlattığı nesneden daha belirgin ise aydınlatma kötüdür.

  Dikine Işık : Doğrudan gökyüzüne giden ışık. Sözün tam anlamıyla boşa giden, uzayda kaybolan ışıktır. Astronomlar ve gökyüzünü seyretmek isteyen herkes için en kötü ışık Kirliliği budur. Işığın atmosferdeki tozlar ve moleküller tarafından saçılması sonucu göğün doğal parlaklığının bozulmasına, artmasına neden olur. Kamaşma ve ışık tecavüzü yaratan armatürler dikine ışık da gönderirler. Şehirlerin üstünde uçaktan görülen ışık denizi, çoğunlukla yukarıya doğru yanlış yönlendirilmiş ışıklardır.

  Aşırı Miktarda Işık : Belli bir işin yapılması için gereken aydınlatma miktarını aşan ışık. Fazla ışık her zaman iyi aydınlatma demek değildir. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Işık kirliliği genelde yapılan yada açılan gereğinden fazla ışıklandırmanın yapıldığı yerlerde olur ve buda özellikle de büyük şehirlerde olan bir tehlikedir.
+ Yorum Gönder


ışık kirliliği,  ışık ve ses kirliliği,  ses ve ışık kirliliği,  IŞIK KİRLİLİĞİ,  ışık ve ses kirliliği nedir,  ışık kirliliği hakkında bilgi