+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Geri Dönüşümün Yararları Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Geri Dönüşümün Yararları Nelerdir
  geri dönüşümün yararları nelerdir kısaca 2. Diyar
  Yeni Üye

  Geri Dönüşümün Yararları Hakkında Bilgi

  Geri Dönüşümün Yararları Nelerdir.jpg

  Tükettiğimiz maddeleri yeniden dönüşüm halkası içine katabildiğimiz zaman öncelikle bunların tekrar ham madde olarak kullanılmasını sağlamış oluruz. Böylece insan nüfusunun artışı ile paralel olarak artan tüketimin doğal dengeyi bozması doğadan aldıklarımızı tekrar doğaya vererek azda olsa engellenmiş olur.
  Bununla birlikte yeniden dönüştürülebilen maddelerin tekrar ham madde olarak kullanılması büyük miktarda enerji tasarrufunu mümkün kılar. Bir örnek vermek gerekirse yeniden kazanılabilir alüminyumun kullanılması alüminyumun sıfırdan imal edilmesine oranla %35'e varan enerji tasarrufu sağlamaktadır.


  Çöpteki nesneleri ham madde olarak kullandığımız vakit çevre kirliliğinin her geçen gün artmasını da önleyebiliriz. Hurda kağıdı tekrar kağıt imalatında kullandığımızda hava kirliliğini %74-94, su kirliliğini %35, su kullanımını %45 azaltıyoruz.
  Çevremize-doğaya, ülke ekonomisine ve de kendimize olan sorumluluğumuzdan dolayı günümüzde hepimizin yeniden dönüşüm projesi içinde yer alması gerekmektedir.

+ Yorum Gönder