+ Yorum Gönder
Ekoloji ve Çevre ve Çevre Bilimi Forumunda Deprem nerelerde oluşur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zeyneb
  Bayan Üye

  Deprem nerelerde oluşur
  Deprem nerelerde oluşur


  Deprem, herhangi bir yerde ve herhangi bir zamanda oluşabilir. Genel olarak depremlerin kabuğu oluşturan levhaların sınırlarında oluştuğu söylenebilir. Dünya'nın çeşitli yerlerinde benzer nitelikte depremlerin tekrarlandığı gözlenmiştir ve bunlar hep levha sınırlarıdır. Depremlerin yoğun olarak gözlendiği bölgeler, Yeryüzü'nde üç ana kuşak oluşturur.

  1. Kuşak (Pasifik Deprem Kuşağı): Şili'den kuzeye doğru Güney Amerika Kıyıları, Orta Amerika, Meksika, ABD'nin batı kıyıları ve Alaska'nın güneyindeki Aleutian Adaları, Japonya, Filipinler, Yeni Gine, Güney Pasifik Adaları ve Yeni Zelandayı içine alan en büyük deprem kuşağıdır. Yeryüzü'ndeki büyük depremleri %81'i bu kuşak üzerinde gerçekleşir.

  2. Kuşak (Alpine):
  Endonezya'dan (Java-Sumatra) başlayıp Himalayalar ve Akdeniz üzerinden Atlantik Okyanusu'na ulaşan kuşaktır. Yeryüzü'ndeki büyük depremlerin %17'si bu kuşakta oluşur.

  3. Kuşak (Atlantik): Bu kuşak Atlantik Okyanusu ortasında yeralan levha sınırı (Atlantik Okyanus Sırtı) boyunca uzanır.
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Deprem veya diğer ismiyle yer sarsıntısı, Yer kabuğunda beklenmeyen bir anda ortaya çıkan ve enerji sonucu yeryüzünde meydana gelen sismik dalgalanmalar sonucu yeryüzünün sarsılması olayıdır. Deprem bir doğa olayıdır ve meydana gelme şiddetine göre zararlar verir. Türkiye de küçük çapta zararlar meydana geldiği gibi can ve mal kayıplarının çok fazla yaşandığı büyük depremler de oluşmuştur.
+ Yorum Gönder