+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Viburnum opulus ( Kartopu [Yaprak döken Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Gizli @ yara
  Özel Üye

  Viburnum opulus ( Kartopu [Yaprak döken
  Viburnum opulus ( Kartopu [Yaprak döken] )  VIBURNUM OPULUS


  Türkçe Adı: Adi Kartopu
  İngilizce Adı: Water Elder
  Anavatanı ve Özellikleri: Avrupa ve Kuzey Asya'dır. 4 m boylanabilen, yaprakları 3-5 loblu, kenarları dişli, çiçekleri şemsiye şeklindedir.
  Ekolojik İstekleri
  Toprak isteği:Hafif asit topraklarda iyi yetişir.
  Su isteği: Gerektikçe
  Işık isteği:Işıklı ve yarı gölge ortam sever.
  Doğada 5 metre kadar gelişebilen kartopunun anavatanı Avrupa’dır. Yaprakları Akçaağaç yaprağına benzer. Çiçekleri 2 cm’lik küçük küçük grup halinde 10 – 15 cm’lik buketler gibidir. Rutubetli hatta ıslak topraklarda iyi yetişir. Soğuğa dayanabilir.


  Kartopunun (V. Opulus) Compactum adı verilen türü çiçeklerinden sonra kırmızı boncuklar verir. Bu tip boncuklu olanların, sonbaharda dökülürken yaprakları kırmızı olur.

  Bakımı kolaydır. Çiçeklerinden sonra şeklini düzeltmek için biraz budanabilir. İlkbaharda toprak nemli kalsın diye çeşitli yardımcıları toprağa ilave edilebilir. (Torf, su tutucu doğal elementler ya da bol yaprak çürüğü olabilir.) Kartopunun üretilmesi çok kolaydır. İlkbaharda diplerinden çıkan yeni filizlerle, yazın bitkiden alınan çeliklere yeni fideler yetiştirilebilir.
  Ağacın boyu ve taç genişliği 4.20 metredir.

 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Kartopu çiçeği yaprak döken bir bitkidir. Kolay yetiştirilen kartopu bitkisi iç anadolu bölgesinde ve karadeniz bölgesinde yetişmektedir. Kartopu çiçeği sulak ortamları sevmekte ve sulak ortamlarda yetişmektedir.
+ Yorum Gönder