+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Çarkıfelek Çiçeği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. CaRaMeLa
  Yeni Üye

  Çarkıfelek Çiçeği
  Çarkıfelek Çiçeği  Bu çiçeğin adı Passiflora bizdeki adı ile Çarkıfelek..
  ark-felek-i-e-i.jpg
  Bu sarmaşığı ilk olarak Güney Amerikaya çıkan misyonerler görüyor ve dişi ve erkek organlarının duruşunu İsa'nın çarmıha gerilişine benzetip, bu çiçeği onların misyonerliğinin olumlu sonuçlanacağına dair bir işaret olarak kabul ediyorlar ve kutsal ilan ediyorlar. Daha sonra Avrupaya oradan da bize kadar geliyor.
  Aslında tırmanıcılardan, yani bir tür sarmaşık. Son derece arsız, durmadan kessenizde eninde sonunda uzayıp gidiyor. Çok güzel çiçekleri var, çarkıfelek denmesinin nedeni dişi ve erkek organlarının saati andırması.
  İlaç sanayinde yatıştırıcı etkisi nedeniyle çok kullanılan hatta jenerik olarak Passiflora şurubuna adını veren bir bitki. Kırmızı, iir dolgun meyveleri var, bunların bazı ülkelerde meyve olarak tüketildiği de söylenmekte.

  Yetiştirmek çok kolay. İster birinin bahçesinde gördüğünüzde şöyle irice bir dalı dibinden kesip, suya koyun, yada yumuşak toprağa batırverin, isterseniz meyveleri olgunlaşınca tohumunu yere saçın, yada bitkinin sağında solunda yerde bitmiş yeni sürgünlerinden alıp ekin. Ama dikkatli olun, öyle arsızki, kökünden heryere yayılmak gibi bir özelliği var bu nedenle bahçenizde ekmek istediğiniz yere çok iyi karar vermelisiniz. Hem sarılıp, şık görüneceği hemde başka bitkileri sararak rahatsız etmeyeceği bir yer olmalı.
 2. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çarkıfelek Faydaları – Passiflora Ne İşe Yarar?

  • Çarkıfelek otu uykusuzluk sorunlarına yönelik kullanımıyla bilinmektedir. Uyuyamamak ve uykuya dalamamak gibi durumlarda etkilidir.

  • Çarkıfelek bitkinin hazırlanan preparatlarının sedatif etkisi vardır ve anksiyeteye karşı Kuzey Amerika ve Avrupa’da uzun bir süredir kullanılmaktadır. Anksiyete, histeri, uykusuzluk gibi sorunlara karşı geleneksel tıbta kullanılmıştır.

  • Özel biyokimyasal mekanizması tam olarak bilinmese de beyinde gama-amino butirik asit (GABA) adı verilen bir kimyasalın düzeyini artırdığı düşünülmektedir. GABA stresle ilgili mesajların merkezi sinir sistemindeki reseptörlere ulaşmasını önler.

  • GABA’nın yüksek düzeyleri belli beyin hücrelerinin aktivitesini azaltır ve kişinin kendini daha rahat hissetmesini sağlar.

  • ‘Journal of Clinical Pharmacy and Therapeutics’ 2001 Ekim sayısında yayınlanan çalışmaya göre Çarkıfelek çiçeği yaygın anksiyete bozukluğu tedavisinde reçeteli anti-anksiyete ilacı oxazepam kadar etkili ve oxazepam’a göre daha az yan etki oluşturmuştur.

  • 2011 de European Neuropsychopharmacology dergisinde yer alan bir makalede Çarkıfelek bitkinin anti-anksiyete etkisinden bahsedilmiştir.

  • Çarkıfelek çiçeği 1978 yılına kadar Amerika’da reçetesiz doğal sakinleştirici bir ilaç olarak onay görmüş ancak daha sonra etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmadığı gerekçesiyle bu karar iptal edilmiştir.

  • Almanya’da ise uykusuzluk ve sinirlilik için reçetesiz olarak kullanılmaktadır. Avrupa Bilimsel Fitoterapi Kooperasyonu gerginlik, huzursuzluk ve sinirlilik ile ilgili uykusuzluk sorunlarında çarkıfelek bitkisinin kullanımını onaylamıştır.

  • Uykusuzluk ve strese yönelik kullanımları dışında Passiflora epilepsi, yüksek tansiyon, menapoz şikayetleri, çeşitli sebeplere bağlı spazmlar ve ağrılar, zona ağrısı ve çeşitli ilaç bağımlılıkları gibi sorunlarda da kullanılmaktadır.

 3. Nesrin
  Devamlı Üye
  Çarkıfelek çiçeğine bakıldığı zaman insan gerçekten çok şaşırmaktadır çünkü bu çiçeğin çok güzel ve de çok güzel bir şekli vardır. bunun dışı da bu çiçek güzelliği ile değil sahip olduğu yararlar ile de insanı şaşırtmaktadır. bunun dışın da bu çiçeğin sahip olduğu görüntü ile ilgili bir kaç efsane bile vardır.
+ Yorum Gönder