+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Çiçeklerin vazoda solmaması için ne yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çiçeklerin vazoda solmaması için ne yapılır
  Çiçeklerin vazoda solmaması için ne yapılır

  Çiçeklerin vazoda solmaması için ne yapmalı:

  Çiçeklerin vazoda solmadan uzun süre kalabilmesinde vazonun da rolü vardır. Bakır vazolar çiçeklerin daha uzun ömürlü olmasını ve solmamasını sağlar.
 2. Asel
  Bayan Üye

  Vazodaki Çiçeğin Solmaması İçin

  Vazodaki Çiçeğin Solmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

  vazodaki-i-e-in-solmamas-in.jpg.

  Vazolarınızda her zaman çiçeklerin renkli görünümünü görmek istiyorsanız bilmeniz gereken bazı önemli noktalar vardır. Vazodaki çiçeklerin bakımında bazı önemli hususlara dikkat ederek çiçeklerin uzun süre hiç solmadan tutabileceksiniz. Vazodaki çiçeklerin solmaması için ne yapmamız gerektiğini hep birlikte öğrenelim…


  Vazoya konulacak su miktarına gelince. Bir buket için ortalama yarım litre su yeterli olacaktır, bu iki su bardağına tekabül eder. Tabi buketiniz büyükse orantısal olarak ne kadar su koymanız gerektiğini kendiniz hesaplayabilirsiniz.

  Burada önemli olan vazoya aşırı su koymamaktır. Dalları su altında bırakırsanız, dallar su içinde yumuşar ve çiçek su çekemez. Vazonun dibinde 4-5 parmak su olması idealdir, bu da zaten 2-3 bardak suya tekabül eder. Suyu hemen biter ya da kirlenir diye düşünebilirsiniz, ancak vazodaki suyu 3-4 günde bir değiştirirseniz bundan kurtulursunuz. Bu da çiçeğinizin ömrünü uzatmaya yardımcı olur.

  Ayrıca çiçeğin suyun içinde kalan kısımlarındaki yaprakları temizlemek, 3 günde bir dalların altını 3-4 santimetre kadar bıçakla çarpaz şekilde kesin. Aynı zamanda kesme çiçek besinini suda eritebilirsiniz, bu işlem de vazodaki çiçeğinizin ömrünü uzatır.

+ Yorum Gönder