+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Orkide Çiçek Bakımı ve Yeniden Çiçeklendirme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Orkide Çiçek Bakımı ve Yeniden Çiçeklendirme
  Orkide Çiçek Bakımı ve Yeniden Çiçeklendirme

  Orkide satın aldınız yada biri size orkide hediye etti er yada geç çiçekleri dökülecektir. Çiçekler solduktan sonra orkideniz gayet sağlıklı olmasına karşın yeniden çiçeklenmiyorsa bunun bazı nedenleri olabilir.

  Çiçek Sapını Budama
  En yaygın tür olan Phalaenopsis çiçekleri döküldükten sonra yeniden çiçeklenmesi için budanması gerekir. Eğer çiçek sapı sarı veya kahverengine dönüşmüşse kurumuş demektir yeniden çiçek sapı üretmesi biraz zaman alacaktır. Bu yüzden çiçek sapı yeşilken budanmalı uyuyan gözlerin dallanması teşvik edilmelidir. Phalaenopsis yıl içerisinde aynı çiçek dalından 2-3 kez çiçek açabilir. Budama çiçek sapının ortasından veya alttan itibaren sayıldığında 3. gözün 5 santim üzerinden yapılmalıdır.

  Sıcaklık Ayarı
  Ev ortamında gece gündüz sıcaklık farkları bir birine çok yakın olduğundan çiçeklenme olmayabilir. Doğal yaşam koşullarında orkideler 8-10 C derecelik gece gündüz sıcaklık farkında yaşarlar. Orkide geceleri serin bir alana alınarak bir süre bakılarak yeniden çiçeklenmesi için teşvik edilir. Sıcaklık farkı 8-10 derece olan iklimler de yaz ayların da dış ortama alınarak bu isteği karşılanabilir.

  Işık
  Orkidenizin yaprakları çimen yeşili veya tonlarında olmalıdır. Eğer çok koyu yeşilse yetersiz ışık aldığının göstergesidir. Orkide az ışık alırsa çiçek üretmek için gerekli enerjiyi karşılayamaz. Doğrudan gelen ışınlardan korumak şartıyla alıştıra alıştıra daha aydınlık bir alana taşınmalıdır.

  Karanlıkta Bekletme
  Herşeyi yaptınız ancak durumda değişiklik yoksa çiçeklenme için küçük bir ipucu bazen orkideler çok karanlık bir alanda gün için de en az 12 saat kadar bekletildiğin de yeniden çiçeklenme için kandırılabilirler.

  Düşük Nem
  Orkideler çok düşük neme maruz kaldığın da çiçeklerden su kaybetmemek için kendini korumaya alır ve çiçek üretmezler. Çiçek üretimi için %60 bağıl nem seviylerine çekilmelidir.


  İpucu: Orkide satın alındıktan sonra taşınması esnasında veya online orkide siparişi verildiğin de kış aylarında yapılan nakliye işlemlerin de aşırı soğuğa maruz kalıp çiçekleri dökülebilir. Kış aylarında mümkün olduğunca kendi orkidenizi görerek almanız ve nakliyesini korunaklı olarak kendiniz yapmanızdır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Orkide çiçekleri dağlık ve kayalık ortamlarda yetişmektedir. Orkide çiçeğini yetiştirmek baya zahmetlidir. Orkide çiçekleri sera ortamında doğal ortamlarına yakın bir ortam oluşturularak yetiştirilmektedir. Bu nedenle orkide çiçekleri diğer çiçeklere göre daha pahalıdır.
 3. Ziyaretçi
  Merhaba, mavi orkidem yeniden tomurcuklandı fakat cicekleri beyaz acmaya basladı. Böyle bir şey mumkun mudur yoksa renk mavıye dönecek midir?
 4. Fatma
  Administrator
  Merhaba, mavi orkidem yeniden tomurcuklandı fakat cicekleri beyaz acmaya basladı. Böyle bir şey mumkun mudur yoksa renk mavıye dönecek midir?
  Eğer çiçekler dökülmezse maviye döner.

+ Yorum Gönder


orkide çiçeklendirme,  orkide yeniden çiçeklendirme,  orkide budama,  orkideyi yeniden çiçeklendirme,  orkide nasıl bakılır,  orkidenin ciceklendirilmesi