+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Salon Çiçeklerinde Uygun Nem Ortamı Nasıl Olmalıdır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Salon Çiçeklerinde Uygun Nem Ortamı Nasıl Olmalıdır
  Salon Çiçeklerinde Uygun Nem Ortamı Nasıl Olmalı?

  Bitkiler yetişme ve gelişmeleri için gereken besin maddelerini kökleri vasıtasıyla emdikleri suyla birlikte alırlar. Saksıdaki toprak nispeten. Steril musluk suyu ile sulanırsa kompostta bulunan besin elementlerini alabilir. Bir süre sonra toprak fakirleşir veya besin maddeleri süzülür gider. Bu nedenle bitkilere düzenliaralıklarla, bitki bakım rehberinde belirtildiği gibi haftada bir ya da 15 günde bir, suya ilave edilmiş bitki besini formunda ekstra besin maddesi verilmesi gerekir.

  Yarayışlı bitki besin maddelerinin çeşitli tipleri vardır. Bunlarla birlikte daima kullanılma önerileri gözönünde tutulmalıdır.
  Çok sayıda besin elementlerini içerdiği için yağmur suyu musluk suyundan daha yararlıdır.

  Bu nedenle, eğer mümkünse, yağmur suyunun bitkilere püskürtülmesi en iyi yoldur. Bu yalnızca bitkilere yararlı olmakla kalmaz, aynı zamanda kireçsiz olduğu için yapraklarüzerinde çirkinliğe neden olan beyaz lekeleri de azaltır. Püskürtmeden kaynaklanan bu lekeler hoş değildir, ancak sıvı, sprey formunda kullanılabilen yaprak parlatıcıları "Life Shine" ile kolayca uzaklaştırılabilirler.

  Eğer sıvı formundaysa,madde azmiktarda suda çözülür ve bu solüsyonla yapraklar silinir. Böylelikle yapraklar güzel ve sağlıklı bir parlaklık kazanırlar.

  Püskürtme özellikle, kışın ısıtma sistemleri nedeniyle kurulaşan atmosferde daha büyük önem taşır.

  Bitkiler, yaprakları arasında iyi bir şekilde dağıtılmış buhar veya suya ihtiyaç duyarlar. Fazla su zararaneden olabilir. Ancak bitki spreyleriyle hafif bir yağmurlama kesinlikle herhangi bir zarar meydana getirmez.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Çiçeklerin bazıları aşırı men severken bazıları ise fazla neme ihtiyaç duymamaktadır. Çiçek yetiştirirken geniş yapraklı çiçekleri tercih ederseniz çok nemli bir ortama koymanız gerekmez ama ince yapraklı bitkiler daha nemli ortamları severler.
+ Yorum Gönder