+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Evin Sıcaklığına Göre Orkide Bakımı Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Evin Sıcaklığına Göre Orkide Bakımı
  Evin Sıcaklığına Göre Orkide Bakımı

  Yukarıda da bahsettiğimiz gibi farklı orkide türleri farklı biçimlerde bakım gerektirir. Sulamada olduğu gibi bulundukları mekanların sıcaklığı da değişiklik gösterebilir. Bitkiniz için en uygun sıcaklığın hangisi olduğunu öğrenmek için öncelikle orkidenizin türünü öğrenmelisiniz. Orkide bakımı için orkidenin bulunduğu alanın gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki farklarda önem taşımaktadır. Aşağıda sık rastlanan orkide türleri için ideal sıcaklıların bir listesini bulabilirsiniz.
  Phalaenopsis: Phalaenopsis türü orkideler gündüz 21-29 derece gece ise 18-21 derece arasında sıcaklığa ihtiyaç duyarlar.
  Cattleya: Cattleya orkideler için en ideal sıcaklık aralığı gündüz 18-24 derece arası gece ise 13-18 derece arasıdır. Miltonia türü orkidelerde bu sıcaklıkları sever.
  Masdavallia: Bu tür orkideler gündüz 15-21 gece ise 10-13 derece sıcaklıkta yetişir.
  Yukarıdaki listede görebileceğiniz gibi her sıcaklık aralığında yetişen bir orkide çeşidi bulmanız mümkün. Bu sıcaklık farkları orkidenin orijinal olarak yetiştiği ülkeye göre oluşmaktadır. Örneğin Miltonia orkidesi Brezilya’nın orta yükseklikte bölgelerinde yetiştiği için geceleri serin bir ortama ihtiyaç duyar. En çok yetiştirilen orkide olan Phalaenopsis ise tropikal ve deniz seviyesinde bulunan bölgelerden geldiği için akşamları da sıcak ortamları severler.
  Orkideler gündüz sıcaklıklarının aralaığını büyük oranda tolare edebilselerde gece sıcaklıkları önemlidir. Eğer gece sıcaklık 10 derecenin altına uzun süreli olarak düşerse çiçek açmaları zorlaşır ve açan çiçekler çok iyi görünmez. Bu yüzden orkide bakımını klimalı bir bölgede yapıyorsanız klimanın yakınında tutmamalısınız.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Bitkiler temel su,ışık ve sıcaklığa ihtiyaç duymaktadır. orkide saksı çiçeği de bir bitki olduğu için bu gibi ihtiyaçları vardır. orkide farklı türlere sahip olan bir çiçektir. bu yüzden sıcaklık ışık ve su gibi ihtiyaçları türlerine göre farklılık gösterebilmektedir.
+ Yorum Gönder