+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Lilyum çiçeğinin özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Dr Zeynep
  Bayan Üye

  Lilyum çiçeğinin özellikleri
  Lilyum çiçeğinin özellikleri

  Lilyum çiçeğinin özellikleri.jpg

  Lilyum zambakgiller familyasındandır. Soğanlı bir bitkidir.

  Zambakgiller familyasında www.alasayvan.net genellikle kırmızı, sarı gibi renklere rastlanırken lilyum beyaz renkli bir çiçektir.

  Bununla birlikte güzelliğin değişmez bir özellik olduğu zambakgiller ailesinde çiçekleri en çok tanınan bazı armalarda amblem olarak kullanılan ve saflığın simgesi olan lilyuma beyaz zambakta denmektedir.

  Günümüzde çoğunlukla yetiştirilip üretimi yapılan ve lilyum regale olarak adlandırılan bir başka lilyum çeşidi de Asya kökenlidir.

  Lilyum regalenin çiçeği daha uzun www.alasayvan.net ömürlüdür ve mavimsi beyaz renklidir.

  Türk dilinde Lilyum; Güven anlamına gelmektedir.

  LİLYUM ÇİÇEĞİ ZAMBAKGİLLER GURUBUNA GİRER

  Trampet şekilli zambak(lilyum) çiçekleri, 15 cm çapa erişene kadar büyür. Zambak (lilyum) gövdeleri 90 cm uzunluğa kadar büyür ve 6-8 tane tomurcuk taşır. Seyrek yaprakları koyu yeşil tondadır. Zambaklar (lilyum) çeşitli dönemlerde çiçek açtıklarından, çoğu zambak (lilyum) bir ile iki hafta arası yaşar. Beyaz, sarı, pembe, kırmızı ve turuncu renkleri bulunur. Çoğu zambak çiçeğinin taç yaprağının www.alasayvan.net iç kısmında çiçeğin renginin koyu tonlarında benekler taşırlar.

  Özel bakım: Polenlerin taç yaprağa veya elbiselerinize bulaşmasını önlemek için erkekorganı (stamen) kopartınız.

  Amerikan Ulusal Hayvan Zehir Denetim Merkezi tarafından; kimi zambak türlerinin herhangi bir kısmı kediler tarafından yenildiğinde www.alasayvan.net hayvanda böbrek yetmezliğine sebep olabileceği belirtilmiştir. Amerikan Çiçekçiler Topluluğu, zambakların kedilerin ulaşamayacağı yerlere konulmasını tavsiye etmektedir.

  Önemli Not: Zambakların insanlar ve öteki evcil hayvanlar için bir tehlikesi bulunmamaktadır.

  LİLYUM ÇİÇEĞİNİN BAKIMI

  Çiçekler için hazır toprak alın,

  Saksının yarıdan fazlasını bu toprakla doldurduktan sonra çiçek soğanını toprağın içinde, açmaya başlamış ucu dışarda kalacak şekilde yerleştirin, Soğanın üzerini toprakla örttün. Toprak gevşek kalması gerektiği için www.alasayvan.net elinizle hiç bastırıp sıkıştırmayın.

  Diktikten sonra dışarı koyun (Bahar Aylarında) güneş görebilecek biryere, sulamayı toprağın ihtiyacına göre yapın. Havalar ısınınca hergün sulayın.

  Önce dalı uzar, sonra uzun ince yaprakları çıkmaya başlar. Belli bir uzunluğa geldikten sonra baş kısmında minik minik bir sürü tomurcuk oluşur.

  Bu aşamadan sonra kendisi değil tomurcuklar büyümeye devam eder.

  Belli büyüklüğe gelen tomurcuklar kızarmaya başlar. Ve kızaran tomurcuklar çiçek açar
 2. AYPARE
  Devamlı Üye

  Zambakgiller ailesinden olan Lilyum çiçeği soğansı bir bitkidir ve aynı zamanda çok güzel koktuğu için özel günlerde tercih edilen bir çiçektir. Anavatanı Asya olan bu çiçek genellikle beyaz renklidir ve üretimi çok sık yapılmaktadır.
+ Yorum Gönder