+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Yediveren gül yetiştirme Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Yediveren gül yetiştirme
  Yediveren gül yetiştirme

  Günümüze ulaşmayı başarmış en eski yediveren gülü 1839 yılında lanse edilmiş 'Baronne Prevost' adlı güldür. Koyu pembe renkte ve güzel kokulu bu gül dış görünüş olarak Galya güllerini andırır.

  Tarihi güller arasında yeralan bu gruptaki güller, kırmızı, pembe tonları ve beyaz renklerde açan çiçekleri ve güçlü gelişen yapıları ile tanınırlar. Kökenleri tesbit etmek oldukça zordur. Ancak Portland, Burbon ve Çin güllerinin önemli rolleri olduğu açık bir gerçektir. Hatta Galya ve Şam güllerinin de etkisi hissedilmektedir. Bu güllerin en popüler oldukları dönem 1837’den aynı yüzyılın sonuna kadar olan süredir.

  yediveren gul.jpg

  Bu çalı gülleri en verimli olarak 1-1,5 metre boyda yetiştirilirler. Genelde dik gelişen ve sık bir yapıya sahiptirler. Farklı çeşitler arasında diken yapısı ve görünümü konularında büyük farklılıklar gözlenir. Yaprakların yapısı ve görünümüde farklılık göstermektedir, ancak genellikle yeşilden koyu yeşile olan renklerde, parlak ve derimsi yüzeylidirler.

  Çiçekleri genellikle çok katlı ve muhteşem kokulu olup, küçük buketler halinde yada tekli olarak görülürler.

  1837 yılında, Fransız gül yetiştiricisi Laffay, ilk iki yediveren gülü lanse etti. Bunlar 'Princess Helene' ve 'Prince Albert' adlı güllerdi. Ne yazık ki bu iki gülde günümüze ulaşamamıştır. Günümüze ulaşmayı başarmış en eski yediveren gülü 1839 yılında lanse edilmiş 'Baronne Prevost' adlı güldür. Koyu pembe renkte ve güzel kokulu bu gül dış görünüş olarak Galya güllerini andırır.

  1800’lerde yetiştirilen yediveren güllerinde sarı renk ve tonları görülmezdi, bu renk ancak daha sonraki yüzyılda yapılmış çaprazlaştırılmalarda renk grubuna dahil edilmeye çalışılmıştır.

  Kış budaması en kalın ve yaşlı dalların kökten kesilmesi ve geçen yazın dallarının üçte bir oranında kısaltılması ve yan sürgünlerinde 3-5 göz kalacak şekilde kesilmesi şeklinde yapılır. Yaz aylarında çiçeklenmenin ardından solmuş çiçeklerin toplanması yeni tomurcuk gelişimini cesaretlendirir. Sonbaharın sonunda da ciddi bir gübre takviyesi yapılmalıdır. En uygunu iyi yanmış ahır gübresidir. Yaz aylarında da NPK gübre ile desteklenmelidir.
 2. Zahra
  Üye

  Ağaç formunda olup Gülgiller ailesinden olan Yediveren Gülleri çok nadir bulunurlar ve yapılan tüm araştırmalara rağmen köklerinin nereden geldiği belirlememiştir. Mayıs ayı başında açarlar ve yedi ay boyunca çiçek açtığı için bu ismi almıştır.
+ Yorum Gönder


yediveren,  yediveren gülü,  yediveren güller,  tomurcuk kırmızı güller,  yediveren gül,  çalı gülleri