+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Çiçek tohumu nasıl dikilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çiçek tohumu nasıl dikilir
  Çiçek tohumu nasıl dikilir

  Soguk uygulama

  Paket içindeki tohum kendisini yaz ayında sanmaktadır.peki onu uyandırmak için ne yapmalıyız?
  Tohumu uyandırmak için doğal koşulları suni yollardan sağlamalıyız.Yani nemli sonbahar yani nemli sonbahar ve soguk kış işte bu tohumu yani nemli sonbahar ve soğuk kış işte bu tohuma yapılan işleme soguk uygulama DENİR.
  Sıcak uygulama nasıl yapılır
  bu işlemde tohumlar 24-48 saatarası sıcak suda bekletilirler.Su sıcaklıgı elınızı yakmayan ılık su olmalı.Su 24-48 saat zaman dilimindeağır ağır sogumalıdır.bunun için evdeki termosları kullanabılırsınız yarıya kadar çeşme suyu harıcı içme suyu nu yarıya kadar doldurabılırsınız.tohumları içine atıp agzını sıkıca kapatınız:Belırtılen süre sonunda cay süzgeci ıle süzerek tohumları alınız.Bu süre zarfında tohumlar şişmiş olacaklardır tohumlar sudayken ılık suyla ıslattıgınız nemli torfunuz (TOPRAKAK CİNSİ TORF)hazır olsun.Tohumlar sudan çıkar çıkmaz bekletılmeden ekılmelıdır.

  tohum.jpg
  En sık yapılan hata tohum ekımlerınde aşırı sulamadır Unutmayın tohum çimlendirmek için suya ihtiyaç yoktur sadece neme ihtiyaç vardır.Tohum çimlendikten sonra sadece neme ihtiyaç duyar.Tohumdan çimlenmiş yenı fide de sadece bir kaç damla suyla idare edebilir.Sulama çimlenmiş fideyi yada tohumu bır gecede çürütebilir.
  Tüm tohumlar çimlendiklerinde iki yaprak verirler.Bu yapraklar gerçek yaprak değillerdir.Gerçek yapraklarını,bir müddet sonra açarlar ki bu yapraklar erişkin boya ulaştıkları yaprakları ıle aynı şekilde ve dokuda yapraklardır.İşte bu ikinci cift yaprağailk gercek yaprak denir.Bitki ilk gercek yapraklarını verdıgınde mini seradan alınmalıdır.8cm saksıya yada toprağa alınmalıdır. bu işleme ŞAŞIRTMA denir.
 2. Katibe
  Devamlı Üye

  çiçek tohumu genelde bahar aylarında dikilir toprağı biraz eşeledikten sonra tohum atılır bir hafta tohum patlamaya başlar
+ Yorum Gönder


çilek tohumu nasıl ekilir,  menekşe tohumu nasıl ekilir,  çilek tohumu çimlendirme,  ciyelek toxumu,  tohum