+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Aşk merdiveni bitkisi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Aşk merdiveni bitkisi
  Aşk merdiveni bitkisi

  Aydınlık yarı gölge ve nemli ortamlarda iyi gelişir. Kışın sıcaklık 13-15 derece arasında olmalıdır. Sıcak günlerde yapraklara su püskürtülmelidir. Mart-Ağustos ayları arasında iki haftada birbesin maddesi verilebilir.


  Üretimi: Kökten ayırma ile yapılır.

  Yetiştirmesi kolay az seçici ve çiçeklerle uğraşmaya yeni başlayanlar için şık ve uygun bir bitkidir. Dekoratif formlukolayca büyüyendayanıklıdeğişik boylarda ve renk tonlarında bitkilerdir.Zarif görünümlüdürler.

  ask merdiveni.jpg
  Yazın sık sık sulamak gerekir. Toprağı sürekli nemli tutulmalı ancak saksısında ve tabağında su birikmemesine edilmelidir. Drenajı iyi yapılan saksılarda uygun sulama ile devasa boyutlara ulaşabilir. Kışın da su konusunda hassas davranılmalı susuz kalmamasına edilmelidir.

  ÜRETME: ayırma ile..

  SAKSI DEĞİŞİMİ: 2-3 yılda bir ilkbaharda..

  ÇİÇEKLENME DÖNEMİ: ilkbaharyazsonbahar..

  GÜBRELEME: nisanağustos arasında 15 günde bir.

  BAKIM: yarı gölge bir yernem oranı yüksek bir ortam.gelişme döneminde çok sulanmalı

  SULAMA: su isteği yaz döneminde fazladır.kışın nispeten toprak kuru bırakılmalıdır.
  Her zaman yapraklarına su püskürtmekte fayda vardır.

  FUJER(AŞK MERDİVENİ) (Nephrolopis)


  Eğrelti denince ilk akla gelen fujer cinsidir.Kolay yetişmekle beraber ihmale hiç gelemezler. Humuslu toprak kullanılmalıdır.Toprağı asla kurutulmamalıancak kökleri çürüyecek kadar da fazla su verilmemelidir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Aşk merdiveni bitkisine pek çok evde rastlayabilirsiniz. Hoş görüntüsü nedeni ile evlerde sıklıkla yetiştirilen aşk merdiveni bitkisini sık sık sulamak gerekmektedir. Aşk merdiveni bitkisini suyu çok seven bir bitkidir.
+ Yorum Gönder


fujer