+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Damkoruğu çiçeği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Damkoruğu çiçeği
  Damkoruğu çiçeği

  Bitkinin çiçekleri genelde kırmızı kokuludur. Parlak renkli bir bitkidir. Yaprakları etli ve suludur. Nemli iklim bitkisi olan Dam Koruğu iç mekan ve dış mekan süs bitkisi olarak yetiştirilir. Hem yaprakları hem de güzel çiçekleri için yetiştirilir. İç mekan yetiştiriciliğine daha uygun bir bitkidir.

  Toprak isteği bakımından nemli, geçirgen ve organik maddece zengin toprakları sever. Toprağının özellikle nemli karakterde olması gerekmektedir. Bu sayede kök gelişimi çok iyi olmaktadır.

  dam korugu bitkisi.jpg

  Toprak yüzeyinin kuruması durumunda hemen sulanması gerekir. Susuzluğa karşı dayanıklı bir bitki değildir. Bu yüzden özellikle de yaz aylarında su isteğini hemen karşılamak gerekmektedir.

  Dam Koruğu bitkisi hem süs bitkisi hem de faydalı bitki olarak kullanılmaktadır. Taze haldeyken nasır yaralarının üzerine konması durumunda yarayı bir süre sonra yok eder. Ayrıca basur rahatsızlıklarını tedavi etmede kullanılan merhemler için kullanılır.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Damkoruğu çiçeği hem dekorasyon amacı ile hemde şifalı bitki olarak kullanılmaktadır. Damkoruğu bitkisi kurutularak kullanıldığı gibi yaş olarakta kullanılmaktadır. Damkoruğu çiçeği yazları sıcağa kışlarıda soğuğa karşı direnç gösteren bir bitkidir. Damkoruğu çiçeği fide olarak ekilmektedir.
+ Yorum Gönder