+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Çiçeğe uygun saksı nasıl seçilir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Çiçeğe uygun saksı nasıl seçilir
  Çiçeğe uygun saksı nasıl seçilir

  Yanlış bildiğimiz uygulamalardan biriside saksı seçimidir. Saksı bitkinin yuvası konumundadır.

  Saksımızı değiştirmek için en uygun mevsim ilkbahardır. Farklı zamanlarda yapacağınız değişim bitkinin kurumasına sebebiyet verebilir. Nisan ve Mayıs ayları en uygun zamandır.

  Saksı değiştirirken, bitkiyi saksıyla beraber ters çevirip, toprağı ve çiçeğiyle beraber tutarak bütün olarak çıkarmalıyız.

  Aktaracağımız yeni saksı daha büyükse, köklerini açmadan yeni saksımıza koymalı ve kenarlarındaki boşluğa torf eklemeliyiz.

  saksı.jpg
  Ülkemizde çok yanlış uygulanan bir yöntem ise, bitki birkaç yaprak verince hemen saksımızı büyütmektir. Bilmelisinizki o zaman, bitki tembelleşecek ve boy atmayı, sürgün vermeyi bırakacak, adeta hantallaşacak, tembelleşecektir.

  Bitkileriniz için, diğer önemli bir hususta, bitkilerinizin düzenli olarak havalandırılmasıdır. Siz ne kadar düzenli olarak sularsanız sulayın, düzenli olarak temiz hava alamayan bitkiler, sağlıklı olarak büyüyemezler.

  Sağlıklı günlerde, çiçek tadında hayatlar dileriz
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Çiçek yetiştirmek isteyenler öncelikle çiçeğin nasıl geliştiğine ve ne kadar uzayacağını hesaplamalı ve ona göre bir saksı seçmelidir. Birde kimi çiçekler plastik saksılarda rahat yetişirken bazı çiçekler toprak saksıları daha çok sevmekte ve daha hızlı bir gelişim göstermektedir. Bitkileri ekerken öncelikle küçük saksı seçmeli ve bitki büyüdükçe daha büyük saksıları seçmeye dikkat ederek daha hızlı gelişen çiçekler elde edebilisiniz.
+ Yorum Gönder