+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Keçi sakalının özelliği Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Keçi sakalının özelliği
  Keçi sakalının özelliği

  Familyası: Gülgillerden, Rosengewâchse, Rosaceae

  Türleri : Keçisakalı çiçeği; Spiraeae flos Keçisakalı otu; Spiraeae herba Keçisakalı kökü; Spiraeae radix Keçisakalının çiçek ve otu (Yaprak, çiçek ve taze sürgünleri) çay ve natürel ilaç yapımında ve kökü tentür yapımında kullanılır.

  Keçisakalı Gülgillerin alt grubu olan Umarieaegillerden (Keçisa-kalıgiller) olup sadece 10 alt türü mevcuttur ve bu türler sonradan süs bitkisi olarak yetiştirilmek için üretilmiştir. Bu türden sadece Hakiki keçisakalı tıbbi maksatla kullanılır, diğerleri kullanılmaz. Türkçe Keçi¬sakalı, Tekesakalı, Ergeçsakalı diye anılmasının sebebi bitkinin çiçek¬lerinin geriden bakınca keçi sakalına benzemesi nedeni iledir.

  kecisakali.jpg

  Keçi Sakalı – Spiraea İlkbahar – yaz döneminde açan çiçeklere sahiptir. Fiskiye şeklindeki beyaz çiçekleri gösterişlidir. Top şeklinde beyaz çiçekler dallar üzerinde bol miktarda yetişir. Yaprak döken çalılardır. Çiçeklenme bitiminde yapılan budanmayla, muntazam bir şekil verilebilir.  Bir sonraki sezon bol çiçeklere sahip olur. Tam güneş altında oldukça mutlu olur. Nemli topraklar ister. Çit yapımında, taş bahçelerinde, grup şeklinde dikim yapılır. Çelik alma yoluyla üretlilir.
 2. Gülşen
  Devamlı Üye

  Keçi sakalı bahar mevsiminde beyaz yaz mevsiminde ise renkli çiçekler vermektedir. Keçi sakalı bitkisi genelde yuvarlak salkım şeklinde çiçekler vermektedir. Keçi sakalı bitkisini bahçelerinize ekebilir ve rengarenk çiçekleri ile bahçenize farklı bir hava katabilirsiniz.
+ Yorum Gönder