+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Gül Yetiştiriciliği ve Gül Yağının Önemi ile ilgili Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Gül Yetiştiriciliği ve Gül Yağının Önemi ile ilgili Bilgi
  Gül Yetiştiriciliği
  tarihinde admin tarafından yazıldı.Gül bir süs bitkisi olması dışında çeşitli endüstriyel alanlarda kullanılması nedeniyle önemli bir tarım ürünüdür. Ortalama iki metreye kadar uzayabilen gül, kozmetik sanayinin en temel hammaddelerinden birisidir. Kozmetik sektörü dışında koruyucu özelliği nedeniyle bazı ilaç ve içki türleri içerisinde ve ayrıca gıda sektöründe de yer alır. Türkiye de yapılan üretim dünya genel ihtiyacın %50 sini karşılar. Gül ve ürünlerinin üretiminde bazı önemli noktalara dikkat edilmelidir.

  Alınan gül ürünleri mutlaka standartlara uygun olmalı ve denetimde tutulmalıdır. Gıda ve ilaç sektöründe kullanılması nedeniyle insan sağlığı açısından önem arz etmektedir. Gül ılıman iklim bitkisi olması nedeniyle kurak bölgelerde yetiştirilmeye elverişli değildir. Yetiştiriciliğin yapıldığı bölgeler güneye bakmalı ve soğuğa karşı korumalı olmalıdır.

  Bitkinin ekimi sonrası denetimi de önemlidir. Bitkinin ekimi sonrası özellikle bahar aylarında çoğalan yabani otlar bitkiye zarar vereceğinden uygun biçimde temizlenilmelidir. Burada dikkat edilmesi gereken ilk şey yabani otların temizlenmesi sırasında kökleri nedeniyle güle zarar verilmemesidir. Bitkiden iyi derecede verim elde edilebilmesi için uygun ve yeteri kadar sulama yapılmalıdır.

  Gül yağı eldesi ve üretimi sırasında bitkinin karşılaştığı bazı temel haşerelerde bulunmaktadır. Kırmızı örümcek ve gül böceği bu haşerelerin temelini oluşturur. Haşerelerin yarattığı hastalık sebebiyle kalıcı hasarlar meydana gelebilir. Doğru dozda yapılacak olan ilaçlama ile haşerelerle mücadele mümkündür. 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  İlk defa Anadolu ve Çinde yetiştirilen ve Türklerin milli çiçeği sayılan gül güzel kokusu ile herkes tarafından sevilen bir çiçek türüdür. Güllerin renkleri çeşitlidir ve farklı şekilde yetiştirilen güllerde vardır üstelik Türkiyede en çok yetiştirilen yer Ispartadır.
+ Yorum Gönder