+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Saksıda Gül Bakımı Nasıl Yapılır Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Saksıda Gül Bakımı Nasıl Yapılır
  saksıda gül bakımı nasıl yapılır kısaca 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Saksıda Gül Bakımı Nasıl Yapılır Hakkında Bilgi

  1. YER SEÇİMİ


  Doğru mekan seçiminin sağlıklı bitki için ön koşul olduğunu lütfen unutmayın.

  1. Profesyonel yetiştiricilikte gül için "güneşin çocuğu" sıfatı kullanılır. Bunun nedeni güneş ışığının gül için hayati öneme sahip olmasıdır. Bu nedenle satın aldığınız gülün mutlaka pencere kenarı gibi bol güneş ışığı alabilecek bir yerde tutulması şarttır. Güneş ışığı alamayan bitkilerin yaprakları çok kısa bir süre içinde sararır ve goncalar ile birlikte dökülür.

  2. Oda sıcaklığının 12-33 °C aralığının dışında olması, gülünüzün yapraklanma ve çiçeklenmesinde problem yaratır.

  3. Gülünüz, asla hava cereyanı olan yerlerde
  (örn. klima karşında veya açık iki pencere arasında) tutulmamalıdır.


  2. SULAMA

  Saksı gülünde sulama düzeni çok önemlidir.
  Suyun fazla yada az verilmesi sorun yaratacaktır. Gülünüzün ihtiyaç duyduğu su miktarı ve sulama aralığı mevsimsel olarak değişiklik gösterir. Buna göre gerekli sulama şekli aşağıda belirtildiği gibidir.

  1. Kış Dönemi: Güneş ışığı yoğunluğunun düşük olduğu Ekim-Şubat ayları arasında 2 günde 1 defa 50 ml su (yarım çay bardağı) verilmelidir. Budama yapıldıktan sonraki 10 gün içinde sulama sıklığı 3 günde 1 defa 50 ml olarak değiştirilmelidir.

  2. Bahar ve Yaz Dönemi: Mart-Eylül döneminde ise 2 günde 1 defa 100 ml su (1 tam çay bardağı) verilmelidir. Yine bu dönemde de budama yapıldıktan sonraki 10 gün içinde sulama sıklığı 3 günde 1 defa 100 ml olarak değiştirilmelidir.


  3. BUDAMA

  Gül bitkisi uygun şartların sağlanması durumunda sürekli olarak çiçek verir
  . Çiçeklenme süresi çeşide ve mevsimsel şartlara bağlı olarak yaz aylarında 20-25 gün, kış aylarında da 30-40 gün kadar sürer. Çiçeklerin tamamen solmasından sonra tekrar çiçeklenmenin sağlanabilmesi için mutlaka uygun şekilde budama yapılması gerekmektedir. Baston ve minyatür saksı gülleri için yapılması gereken budama işlemi aşağıda belirtildiği gibidir.

  4. SAKSI DEĞİŞİMİ

  Her ilkbaharda saksı toprağının kontrol edilmesi gerekmektedir.
  Topraktaki doğal olarak biriken ölü köklerin yoğunluğunun artması veya toprağın havadarlık özelliğinin kaybolması (toprağın kesekli bir durum alarak sertleşmesi) durumunda saksı değiştirilmesinde fayda vardır. Bu durumda aynı saksı veya bir büyük boy saksı kullanılmalıdır. Köklere zarar vermeden eskimiş toprak kabaca ayıklanır. Bu işlem, kökler su dolu bir kovaya batırılarak kolaylaştırılabilir.

  Çiçekçilerde bulabileceğiniz saksı toprağı, saksı tabanına 2 cm kalınlıkta serilir. Daha sonra bitki gövdesinden tutularak, kabaca temizlenmiş kökler havada kalacak şekilde saksı içine yerleştirilir. Bu esnada bitkiyi bırakmadan, saksının önce yan kısımları, sonra da üst bölüm yeni toprakla doldurulur. Bu işlem sırasında toprağın aşırı sıkıştırılmamasına dikkat edilmelidir. Saksı değiştirmeden sonra bitkiye 300 ml (3 çay bardağı) su verilir. Su verildikten sonra toprağın sıkışması ile eksilen saksı toprağı tamamlanır.

  5. HASTALIK VE ZARARLILAR

  Uygun iklim koşulları sağlandığı takdirde bitkinizin hastalanması ihtimali çok düşüktür.
  Ancak herhangi bir zararlı (kırmızı örümcek, pamuklu bit vs.) veya hastalıkla (külleme, pas vs.) karşılaşılması durumunda bitkinin yeşil aksamının günün erken saatlerinde bol su ile yıkanması ve rutubetsiz bir ortamda kısa süre içinde kurumasının sağlanması çözüm olabilir.


+ Yorum Gönder