+ Yorum Gönder
Bahçe ve Bitki ve Çiçek ve Güller Forumunda Gül Hastalıkları Ve Zararlıları Hakkında Bilgi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Gül Hastalıkları Ve Zararlıları Hakkında Bilgi
  gül hastalıkları ve zararlıları hakkında bilgiler 2. FERAY
  Devamlı Üye

  Gül Hastalıkları Ve Zararlıları İle İlgili Bilgi


  GÜL FİLİZ BURGUSU MÜCADELESİ


  Larvaları gül filizlerin içinde yaşar, sürgünlerin ucundan itibaren 3-13 santim uzunluğunda galeri açarak zarar verirler. Zarar gören sürgünlerin gelişmesi durur, aşağı doğru sarkarlar, zamanla kururlar. Ergin 5-6 mm. boyunda siyah görünüşlü bir arıdır. Larva krem renkli olup, 10-12 mm. boyundadır.

  GÜL FİLİZ ARISI MÜCADELESİ
  Kışı olgun larva halinde gül sürgünü içinde geçirir. İlkbaharda pire pupa olurlar .Pupa devresi 10-15 gündür. Erginler açtıkları yuvarlak deliklerden bulundukları sürgünleri terk ederler. Mayıs ayı içinde uçuşan erginler bir yıllık gül sürgünleri içine yumurta koyarlar.İçine yumurta konan sürgünün uç kısımları derhal aşağıya doğru sarkar ve 1-2 gün içinde uçtan kurumaya başlar. Zararlı yılda bir döl verir. Konukçuları yağ ve süs güllerindir.

  GÜL HORTUMLU BÖCEĞİ MÜCADELESİ

  Erginlerin açılmada olan tomurcuklarda yaptığı zarar önemlidir. Yumurtlama sırasında tomurcukları kırparak yere sererler, bir kısmı da dallarda asılı kalır. Zarar gören tomurcuklar açılmazlar , çiçeklenme anormal olur, verim azalır. Delinmiş gül tomurcuklarının kopartılıp atılması gerekir.

  GÜLLERDE YAPRAK BİTİ MÜCADELESİ

  O gül yaprak biti hortumunu bitki dokusu içine sokarak özsuyu emer. Koloniler halinde sürgün tomurcuk ve yapraklarda bulunur. Yoğun olduğu durumlarda gül tomurcuklarının normal gelişmesi duraksar, büyük zarara neden olabilirler.

  Dişilerinin vücut rengi yeşil ve kırmızının bütün tanlarında olup, baş ve thorax siyahtır. Erkekler genel olarak siyahtır. 2-3,5 mm. boyunda dolgun ve yumuşak vücutludurlar kanatlı ve kanatsız formları vardır.

  YAĞ GÜLÜNDE KOŞNİL MÜCADELESİ
  Gül koşnili iki şekilde zarar yaparlar
  . İnce uzun hortumlarını üzerinde yaşadığı bitki dokusunu derinlerine sokarlar ve öz suyunu emerler. Salgıladıkları tatlı madde ile fumajin mantarlarının hızla çoğalmasına neden olurlar. Zarar gören güllükler 3-4 yıl içinde tamamen kururlar. 2 yıl durgunluk gösteren gül fidanları ikinci yıl bodurlaşır, yapraklar ufalır sürgün tomurcuk miktarı azalır kalite bozulur, üçüncü yıl yer yer kurumalar baş gösterir. Sarılık ve çalılaşma görülür.

  GÜLLERDE PAS HASTALIĞI(Phragmidium spp.)
  Zarar Şekli Ve Zamanı: Önce yaprak, dal ve tomurcuk saplarında sarımtırak lekeler halinde görülür.Daha sonra bu lekeler turuncuya dönüşür.Yağ güllerinde sap ve çanak yapraklarında olan bulaşmalardan dolayı tomurcuklar açılmaz.Yapraklarda lekeler oluşturduğundan yaprak fonksiyonunu yapamaz,çiçek miktarı azalır gülyağı kalitesi bozulur,ürün azalır.

  GÜL KÜLLEMESİ(Sphaerotheca pannosa var Rosea (Walt.),Lev.)
  Zarar Şekli ve Zamanı : Gülün yaprak,sürgün ve tomurcuklarında görülür.Hastalıklı yapraklar kıvrılır,oluklaşır ve sertleşir.Hafifçe kızarır ve beyaz bir küf örtüsüyle kaplanır.Küf örtüsü çanak yapraklarda ve saplarda da görülür.


+ Yorum Gönder