+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Eski Ölçü Birimleri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. HAYAT
  Devamlı Üye

  Eski Ölçü Birimleri Nelerdir
  Eski Ölçü Birimleri Nelerdir?

  Osmanlılarda Eski Uzunluk Ölçü Birimleri
  Osmanlı İmparatorluğu zamanında 98,8 cm'lik tarım mimari (veya sadece zirai), 68 cm uzunluğundaki çarşı arşını vardı. Daha sonra ipekli fiyatlarının artması dolayısı ile fiyatı yükseltme yerine ölçü birimi kısaltılarak 65 cm'lik Fars kökenli endaze birimi kullanıldı. III. Selim abanoz ağacından bir prototip olarak 1 zirai mimari yaptırdı. Bunun bir tarafı 24 parmağa ve her parmak 10 hat'ta bölündü. Böylelikle bu bölümle basımevinde kullanılan punto büyüklükleri de alınabilecekti. Diğer tarafı sadece 20 eşit parçaya bölündüve endazedan metreye konusunu okuyunuz

  Eski Ağırlık Ölçü Birimleri
  Ağırlık ölçü birimi de uzunluk ölçü birimi gibi farklılıklar gösteriyordu. Şimdi kullanılan ağırlık birimi kilogram olup 0 derecede bir desimetreküp suyun ağırlığı olarak tanımlanmış ve Uluslararası Ölçü ve Ağırlık Birliğinden Türkiye'ye bir örnek verilmiştir.
 2. Ömer
  Devamlı Üye

  Eskilerden metre kilo gibi ölçü aletleri yoktu. Mesela bir terzi 3 metre bir kumaş dikeceğine bazen 2,5 bazen de 3,5 metre dikiyordu. her zaman hatalı çıkıyordu. Metrenin bulunmasıyla artık hatalar yapılmamaktadır. Kiloda öyleydi 2 kilo vereceğine 3 veya 3,5 kilo veriyorlardı.
+ Yorum Gönder