+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda 2013 Türkiye’nin En Başarılı SBS Öğrencileri ve Listesi Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  2013 Türkiye’nin En Başarılı SBS Öğrencileri ve Listesi
  2013 Türkiye’nin En Başarılı SBS Öğrencileri ve Listesi hakkında bilgi

  8 Temmuz 2013 8 Sınıf Sbs Puan Sonuçlarının Ardında En Başarılı Öğrenciler Ve İlleri Belli Oldu.

  Evet işte bakalım kimler başarılı seçilmiş.

  Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla yapılan ve ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları açıklandı.

  Sınav sonuçları, internet adreslerinden öğrenilebiliyor. Ancak Milli Eğitim Bakanlığı sitesinde zaman zaman aksaklık yaşanıyor.

  Sınav sonucuyla birlikte SBS’nin de katılarak hesaplandığı Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP) da duyuruluyor.

  SBS birincisi Mustafa Kurucu

  BİRİNCİ BELLİ OLDU

  SBS sonuçlarına göre Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Kurucu, 500 tam Ortaöğretime Yerleştirme Puanı alarak birinci oldu.

  Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Kurucu son üç yılın sınav ve okul başarı puanlarına göre 500 tam puan alarak birinci oldu.

  Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi çerçevesinde Ortaöğretime YErleştirme Puanı (OYP) ile öğrencilerin 6, 7 ve 8. sınıflardaki SBS puanı ve Yıl Sonu Puanlarına dayalı olarak her yıla ait Sınıf Puanlarının birleştirilmesiyle hesaplama yaptı.
  Bu hesaplamaya göre, Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Kurucu 500 tam OYP ile sınavın şampiyonu oldu.
  Sonuçlara göre, altıncılığı 2 öğrenci, sekizinciliği 4 öğrenci paylaştı. Dereceye girenlerin çoğunluğu özel okullardan çıktı.

  SBS BİRİNCİSİ: DÜZENLİ VE PLANLI ÇALIŞTIM

  Seviye Belirleme Sınavı’nda (SBS) son üç yılın sınav ve okul başarı puanlarına göre 500 tam puan alarak birinci olan Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu öğrencisi Mustafa Kurucu, başarıyı planlı ve düzenli çalışarak yakaladığını bildirdi.

  Babasıyla birlikte Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Osman Nuri Gülay’ı ziyaret eden Mustafa Kurucu, başarısının sırlarını anlattı.
  Kurucu, şunları söyledi:

  “Düzenli ve planlı çalıştım. İlk dönemde kendimi fazla yormadım ama ikinci dönemde daha çok gayret ettim. Düzenli olarak kitap okudum. Özellikle dünya klasiklerini okudum. Gerektiğinde oyunumu oynadım, gerektiğinde dersimi çalıştım. Bu bana başarıyı getirdi.”
  Babası Osman Kurucu’nun Titreyengöl mevkisindeki bir otelde kasap olarak çalıştığını, annesi Günay Kurucu’nun ise ev kadını olduğunu belirten Mustafa Kurucu, öncelikle Antalya Amatör Küme’de mücadele eden Manavgat Belediyespor, ardından Antalyaspor, üçüncü sırada da Fenerbahçe’yi tuttuğunu söyledi.

  Alınan bilgiye göre, sınavda ilk 10 dereceye giren öğrenciler, okulları ve puanları şöyle:

  1. Antalya Özel Manavgat İlköğretim Okulu’ndan Mustafa Kurucu (500.000 puan)
  2. Yalova Özel Yalova Bahçeşehir İlköğretim Okulu’ndan Hüma Gülseçgin (499.747 puan)
  3. İstanbul Özel Alev İlköğretim Okulu’ndan Umutcan Gölbaşı (499.653 puan)
  4. Kocaeli Başiskele Özel Erkul Tunagür İlköğretim Okulu’ndan Ahmet Erdem Çetintaş (499.012 puan)
  5. Giresun Özel Çağrı İlköğretim Okulu’ndan Mehmet Taha Dinç (498.969 puan)
  6. İstanbul Başakşehir Özel Çınar İlköğretim Okulun’dan Fatma Köroğlu (498.889 puan)
  6. Ankara Keçiören Özel Hasan Tanık İlköğretim Okulu’ndan Ömer Furkan Parmak (498.889 puan)
  7. Konya Ereğli TED Özel Ereğli İlköğretim Okulu’ndan Ali Sarıca (498.808 puan)
  8. Ankara Yenimahalle Özel YÜksel Sarıkaya İlköğretim Okulu’ndan Aybüke Yarıktaş (498.761 puan)
  8. Kocaeli Darıcı Özel Darıca Çırağan İLköğretim Okulu’ndan Cemal Erat (498.761 puan)
  8. Erzincan Özel Otlukbeli İlköğretim Okulu’ndan Ali Yumuk (498.761 puan)
  8. Bursa Osmangazi Özel İnal Ertekin Ana ve İlköğretim Okulu’ndan Onur Serin (498.761 puan)
  9. Gaziantep Şehitkamil Özel Sanko İlköğretim Okulu’ndan Ahmet Bayer Yılmaz (498.724 puan)
  10. İzmir Ödemiş İlköğretim Okulu’ndan Musta Sümer (498.473 puan)

  2. SORU BASKI HATASI SEBEBİYLE DEĞERLENDİRME DIŞI BIRAKILDI

  İlköğretim 8. sınıf öğrencilerinin girdiği Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçları değerlendirilirken, Almanca testine ait A kitapçığında yedinci, B kitapçığında ise ikinci soru baskı hatası sebebiyle değerlendirme dışı bırakıldı.

  Milli Eğitim Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, SBS’de ilköğretim 8. sınıf öğrencilerine 100 soru sorulduğu hatırlatıldı.

  Sorulardan bazıları için yapılan itirazların komisyonlar ve akademisyenlerin de yer aldığı bilim kurulları tarafından incelendiği belirtildi.

  İncelemelerin, bilimsel doğruluk, ölçme tekniğine uygunluk, dil anlatımı, öğretim programlarının kazanımları doğrultusunda yapıldığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

  “Bu kapsamda 8. sınıflar, Almanca testine ait A kitapçığında 7., B Kitapçığında ise 2. soru baskı hatası sebebiyle değerlendirme dışı bırakılmıştır. İtiraza konu olan diğer sorularda ise incelemeyi yapan kurul ve komisyonlar tarafından iptali gerektiren herhangi bir durum tespit edilmemiştir.”

  BİRİNCİ YERLEŞTİRME SONUÇLARI 26 TEMMUZDA AÇIKLANACAK

  Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla yapılan ilköğretim 8. sınıf öğrencilerinin Seviye Belirleme Sınavı (SBS) sonuçlarına göre adayların tercih başvurusu yarından itibaren alınacak.

  Sınavı kazanan adaylar tercih işlemlerini tamamladıktan sonra herhangi bir ilköğretim okulundan tercih başvurusu yapabilecekler. Tercih işlemlerine ilişkin kılavuz, MEB’in adresli internet sitesinde yayımlanacak.

  Yerleştirme sisteminde yapılan yeni düzenlemeyle bu yıldan itibaren adaylardan ikinci kez tercih alınacak, ayrıca yedek liste uygulaması yapılacak.

  MEB’den yapılan açıklamaya göre, sınavı kazanan adayların 1. yerleştirme tercih başvuruları yarından itibaren 20 Temmuza kadar alınacak. Adaylar en fazla 12 tercih başvurusunda bulunabilecek.

  1. yerleştirme sonuçları 26 Temmuz 2010 tarihinde açıklanacak. Sonuçlara göre kayıtlar 26 Temmuz-4 Ağustos 2010 tarihleri arasında yapılacak. Bu kayıtlar sonrası boş kalan kontenjanlar 4 Ağustos 2010′da ilan edilecek.

  Bu yıl yerleştirme sisteminde, okullarda kayıtlar sonrasında boş kalan kontenjanların sayısını en aza indirmek ve daha fazla sayıda öğrencinin bu okullara yerleşmesini sağlamak amacıyla ikinci tercih ve yedek liste uygulaması getirildi.

  2. yerleştirme için tercih başvuruları 5–11 Ağustos 2013 tarihleri arasında alınacak. Bu dönemde öğrenciler, en fazla 6 okul tercihinde bulunabilecek ve yeni bir yerleştirme gerçekleştirilecek.

  2. yerleştirme sonuçları, 16 Ağustos 2010 tarihinde ilan edilecek. Bu ilanda öğrencinin asil olarak girmeye hak kazandığı okulla birlikte, yedek olarak kazandığı okul da yer alacak.

  KAYIT ŞART

  Öğrencilerin 2. yerleştirme döneminde, daha önce kayıt hakkı kazanarak kayıt yaptırdıkları okullarının dışında herhangi bir okula kayıt hakkı kazanmış olmaları halinde, önceki okullarındaki kayıtları silineceğinden mutlaka yeni kayıt hakkı kazandıkları okula kayıtlarını yaptırmaları gerekecek. Aksi takdirde her iki okuldaki haklarını kaybetmiş olacaklar.

  Yeni düzenleme ile bir öğrencinin herhangi bir okulu asil listeden kazanmasının yanı sıra aynı tercih listesinden başka bir okulu yedek olarak kazanması da mümkün olabilecek. Öğrenciler, yedek listesinde yer aldıkları okuldaki kayıt sırasını, “e-okul” ve internet adresinden takip edebilecek.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  SBS açılımı seviye belirleme sınavı olan bu sınav ösym tarafından bir kaç yıl önce öğrencilerin liseye girebilmelri için yapılan bir sınavdı. ancak bu sınav kaldırıldı ve onun yerine son sene yapılan teog adlı sınav geldiği. anlayacağınız bizler sınav sistemini anlamadsan yeni bir sistem gelmektedir.
+ Yorum Gönder