+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Soğuk Kanlı Canlılar Nelerdir, Soğuk Kanlı Canlılar Hakkında Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Soğuk Kanlı Canlılar Nelerdir, Soğuk Kanlı Canlılar Hakkında
  Soğuk Kanlı Canlılar Hakkında bilgi  Soğuk Kanlı Canlılar Nelerdir.jpg


  Kalp, toplardamar, atardamar, kılcaldamarlar ve kan dokusundan oluşur. Dolaşım sistemleri aynı yapıları içermekle birlikte omurgalılarda kalp yapıları farklıdır.

  Balıklarda: Kalp bir kulakçık ve bir karıncık olmak üzere iki odalıdır. Kalpte devamlı kirli kan bulunur. Kalp kirli kanı solungaçlara pompalar. Burada temizlenen kan bütün vücudu dolaşarak kirlenmiş halde kalbe geri döner. Soğuk kanlı canlılardır. Sazan hariç kış uykusuna yatmazlar.

  Kurbağalarda ve Sürüngenlerde: Kalp üç odalıdır. İki kulakçık, bir karıncık vardır. Kirli ve temiz kan karanlıkta karışır ve buradan vücuda pompalanır. Yani kurbağa ve sürüngenlerin vücutlarında karışık kan dolaşır.

  Soğuk kanlı canlılardır. Kış uykusuna yatarlar. Kurbağalarda larva döneminde solungaç solunumu, ergin döneminde akciğer ve deri solunumu görülür.

  Sürüngenlerde karıncıkta yarım bir perde bulunu Fakat yine de kirli ve temiz kan karışır.
  Timsahlarda ı’se karıncıkta tam perde vardır. Fakat yine de kirli ve temiz kan kalpten çıktıktan sonra karışır. Vücutlarında karışık kan dolaştığı için vücut sıcaklıkları çevre sıcaklığına göre değişir. 0 yüzden bu can-lılara soğuk kanlı canlılar denir.

  Kus ve Memelilerde: Kalp dört odacıklıdır. Yani kalp sağ ve sol olmak üzere tamamen ikiye ayrılmıştır. Temiz ve kirli kan birbirine karışmaz. Kalbin sağ tarafında kirli, sol tarafında ise daima temiz kan bulunur. Vücutta karışık kan dolaşmadığı için memeli hayvanlar ve kuşlar sıcak kanlı canlılardır.
 2. Nesrin
  Devamlı Üye

  Canlılar sıcakkanlı olan canlılar ve de soğuk kanlı canlılar olarak ikiye ayrılmaktadır. ama şöyle bir şey var bu sıcak ve soğuk kanlı olma olayı canlının kanının sahip olduğu ısı değildir. sıcakkanlı canlı demek sabit ısılı soğukkanlı demek ise vücut sıcaklığı sabit olmayan canlılar demektir.
+ Yorum Gönder


soguk kanli canli,  soğukkanlı canlılar hangileridir,  soğuk kanlı canlılar hangileridir,  soğukkanlı hayvanlar,  soğukkanlı hayvan ne demek,  soğuk kanlı canlılar