+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Merlot Üzümün Özellikleri Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Merlot Üzümün Özellikleri
  Merlot Üzümün Özellikleri hakkında bilgi


  merlot.png

  MERLOT ÜZÜMÜNÜN GENEL ÖZELLİKLERİ NEDİR?

  Merlot siyah bir üzüm çeşididir. Cabernet Sauvignon’dan daha hafif aromalara, daha az tanen ve asiditeye sahip şaraplar yapar, ancak genelde daha fazla gövdeye ve alkol düzeyine sahiptir. Üzümlerin olgunluğuna bağlı olarak ortaya çıkan aromalar iki farklı grup oluşturur.

  Yaygın olan uluslararası stilde, sıcak iklimlerde yetişen üzümlerden veya ılıman iklimlerde yetişen iyi olgunlaşmış üzümlerden yapılan şaraplar siyah meyve (böğürtlen, siyah erik, siyah kiraz) özellikleri gösterir, dolgun gövdeli, orta veya düşük asitli, yüksek alkollü ve orta düzey yumuşak tanenlidir. iyiolgunlaşmış bazı örneklerde meyveli kek ve çikolata aromaları görülebilir. Ilıman veya daha soğuk iklimlerde görülen, daha nadir bir başka stilde ise kırmızı meyve (çilek, kırmızı böğürtlen, erik) aromaları, bazı bitkisel özellikler (sedir)iledaha fazla tanen ve asidite görülebilir.

  Cabernet Sauvignon gibi, en iyi Merlot şarapları da genelde meşede olgunlaştırılarak baharat ve meşe aromaları (vanilya, kahve) geliştirir. Cabernet Sauvignon genelde Merlot’ya tanen, asidite ve meyve aromaları eklemek için kullanılır. Bu kupaj için klasik bölge Bordeaux’dur, ancak etiketlerinde belirtilmese dahi az sayıda Yeni Dünya şarabında da bu kupajı görmek mümkündür.

  “Merlo” diye okunur.
 2. Hatice
  Bayan Üye

  Merlot üzümü şarap yapımında kullanılan ve en çok tercih edilen üzüm çeşitlerinden birisidir. Yapılan şaraplar gördükleri işlemlere, alkol oranlarına ve yıllandırılmalarına göre tat değiştirir.
+ Yorum Gönder


merlot üzümü,  merlot üzümü özellikleri