+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Flüt Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Flüt Nedir
  Nefesli Müzik Aleti Hakkında bilgi  Eski Yunan çobanı da, Andlar’da yaşayan Amerikan yerlisi de, büyük bir orkestranın solisti de, Karpat köylüsü de flüt çalar: flüt, dünyanın en eski ve en yaygın müzik âletlerinden biridir. Ağızlıktaki delikten üflenen hava, yarığa çarparak dağılır ve borunun içinde bir hava titreşimi ve ses meydana getirir.

  Şematik olarak belli başlı iki flüt tipi vardır: ağıza sokulan ucu bir tür düdükten meydana geldiği için, gagalı flüt denilen düz flüt ve ağıza sokulmayan, yan tutulup çalındığı için bu adı alan yan flüt.


  Flüt Nedir.jpg.


  Bunların her ikisinde de delikler vardır. Bu deliklerin tıkalı oluşuna veya olmayışına göre çeşitli notalar çıkartılır. XVIII. yy.dan itibaren, yan Flüt delikleri ses perdelerini genişletmek ve parmak oyunlarını basitleştirmek için, birbirine çubuklar ve levyelerle bağlanmış küçük kapaklarla örtülmüştür.

  Bu arada, birbiri üzerine geçirilmiş birkaç borudan oluşan ünlü Patı flütünü de unutmamalıyız. Bu flüt Yunanistan’ın, Orta Avrupa’nın ve bazı Latin Amerika bölgelerinin geleneksel çalgısıdır. Ney’e gelince, kamıştan ve çeşitli boyutlarda yapılan bu çalgı Türk müziğinin en içli, en zarif ezgilerini veren bir tür flüttür.
 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Flüt ağızla yolu ile çalınan bir müzik aletidir. Eskilere dayana fakat en yaygın olan bu çalgı bir kaç delikten oluşur ve sesin dalga halinde yayılması sonucu farklı şekillerde sesler ortaya çıkarmaktadır.
+ Yorum Gönder


flüt nedir