+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Faşizm Ne Demektir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Faşizm Ne Demektir

  Faşizm Hakkında Bilgi

  Faşizm: Bir otoriteye yaslanan ve diktatörlük rejimi kurmayı amaçlayan siyasî akımlar.

  1919′da İtalya’da Mussolini’nin kurduğu faşizm ile 1923′te Almanya’da Hitler’in kurduğu nazizm sadece, XX. yy.ın ilk yarısında tarihi karartan akımlar olmakla kalmamıştır; bunlar aynı zamanda, bir şefe tapınmağa ve bireyin özgürlüklerinin, siyasal bir diktatörlük düzeni yararına kısıtlanmasına dayanan akımlardı.


  Faşizm.jpg.  Faşist İtalya

  Birinci Dünya Savaşı’ndan sonra İtalya bir siyasal düzensizlik, toplumsal karmaşa, sefalet, işsizlik ve yoksulluk içindeydi. İşte bu ortamda Mussolini, kızışmış bir milliyetçiliğin erdemlerini yüceltiyor, otoriter bir iktidarın iyiliklerini överek huzur ve refaha dönüşü vaat ediyordu. 1922′-de, *Roma’ya yapılan bir yürüyüş sonunda, ülkenin yönetimini üstlendi ve hemen diktatörlüğe dayanan bir rejim kurdu. Ardından, İmparatorluk Roması’nm ihtişamını yeniden canlandırma hayaliyle faşist İtalya, Afrika’da kendisine bir sömürge imparatorluğu kurmağa kalkışacaktı. Bu amaçla Mussolini Etyopya’yı fethe girişti, İngiliz ve Fransız demokrasilerine duyduğu kinle, kendini nazi Almanyası’nın gidişine kaptırdı. 1936′-dan 1939′a kadar, İtalyanlarla Almanlar general Franco’yu, İspanyol cumhuriyet hükümetine karşı giriştiği mücadelede desteklediler. Roma-Berlin Antlaşması, İkinci Dünya Savaşı’nda da sürdü. Ancak, Sicilya’ya Amerikan askerî çıkartması faşist rejimi çökertti. İtalyanların Duçe’si (başkan) 1945′te komünist çeteciler tarafından idam edilerek “öldürüldü.

  Efendiler Irkı

  Mussolini gibi Hitler de, iktidarı ele geçirmek ve nazizmin kutsal kitabı olan Mein Kampında (Kavgam) açıkladığı kuramlarını uygulamak için, ülkesinin içinde bulunduğu ekonomik çöküntüden yararlandı.

  Hitler bütün öteki ırklar üzerinde Arîlerin üstünlüğünü iddia ediyordu, kuzey ve Germen ulusları, dünyaya egemen olacak «efendiler» irfandandı. Bu ırkçı öğreti uyarınca. Zencilerle İslavlar ancak köle işlemi görebilirlerdi; Yahudiler ise, «Arî ırkını» (kuzeyli tipi) kirletmelerine engel olmak için ortadan kaldırılması gereken, aşağılık insanlardı.

  Dünyada hâlâ faşist ve nazi eğiliminde olan insanlar vardır. Günümüzün bazı siyasal rejimleri, az-çok bu otoriter ideolojilerden esinlenmektedir
 2. Acil

  Faşizm Ne Demektir isimli yazıya yorum yazın.

 3. Sponsor Bağlantılar
+ Yorum Gönder