+ Yorum Gönder
Slayt ve Ciddi Konular ve Ciddi Konular Seviyeli Forum Forumunda Giyotin nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Zühre
  Devamlı Üye

  Giyotin nedir
  giyotin nedir kısaca

  Giyotin;
  ölüm cezasına çarptırılanların boynunu vurmak için kullanılan kesici araçtır. Kurbanın başına bedeninden ayırmak üzere oluklu iki direğin tepesinden hızla inen eğik ağızlı ağır bir satırdan oluşan giyotin, Fransız yönetimince benimsendiği 1792′den bu yana Fransa’nın yasal, ancak ender olarak kullanılan idam yöntemidir.
  giyotin nedir.jpg
  Aygıt, Fransız Devrimi’nde Terör Yönetimi döneminin simgesi ve başlıca kullanım aracı durumuna geldi. Aygıta adını veren Ulusal Meclis üyesi ve Hekim Dr. Joseph İgnace Guillotin (1738-1814) insancı ve eşitçi amaçlarla kullanımını önermeden çok önce araç Avrupa’da artık kullanılmaz olmuştu. 1789′da Guillotin, ölüm cezasına çarptırılan suçluların eşit olarak elden geldiğince acısız ve çabuk öldürülmelerine ilişkin önergesini yasallaşması için Ulusal Meclis’e sundu. O zamana kadar soylu sınıfa özgü bir ayrıcalık olan kişinin boynunu vurmak hakça, insanca demokratça bir yayınlık kazanacaktı. Koyun ve kadavralar üzerinde başarıyla denendikten sonra 1792′de benimsenen alet, ilk kez aynı tarihte Nicolas Jacques Peletier adlı bir soyguncunun boynunu vurmak için kullanıldı. Başlangıçta “louisetta” ya da “luicik” diye anılan aygıt, çoğa kalmadan giyotin adıyla ünlendi  Hakkında Kısaca Yazılar

 2. Esma Şeker
  Görevli Bayan

  Eski zamanlarda insanları öldürmek maksadıyla kullanılan giyotin idam edilen kişinin boynundan kesilmesi için kullanılan bir alettir. Fransız devrimin de kullanılan bu kesici alet günümüzde bulunmamaktadır.
+ Yorum Gönder