+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Akne Vulgaris Neden Olur Akne Vulgarisa Nelere Sebep Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Mine
  Devamlı Üye

  Akne Vulgaris Neden Olur Akne Vulgarisa Nelere Sebep Olur
  Akne Vulgaris Hakkında Bilgi?

  Arkadaşlar bana hemen akne vulgaris hakkında kısa bir bilgi verir misiniz?
  Akne oluşumunu etkileyen faktörler şunlardır:

  1-Genetik:Annede veya babada akne olması,
  çocuklarda görülme sıklığını artırır.

  2-Ultraviyole:Güneş ışınları sivilce
  oluşumunu olumlu veya olumsuz yönde etkileyebilir.

  3-Terleme:Terleme ile sivilceler yoğunlaşır.

  4-Diyet:Gıdaların sivilce oluşumunda
  artırıcı hiçbir etkisi yoktur.

  5-Hormonlar:Adet düzensizliği ve hormonal
  bozukluklar sivilceleri yoğunlaştırır.

  6-Kozmetik ürünler:Yanlış birçok kozmetik
  kullanımı, kozmetilk salonlarındaki uygulamalar cildin bozulmasında önemli bir pay oluşturmaktadır.

  Akne klinik görüntüsüne göre çok farklı tiplerde gözlenebilir. En hafif formu olan komodojenik akne siyah noktalar veya beyaz butonlar şeklinde görünürken, iltihaplı formda olanlara püstül denir. En şiddetli formunu ise nodül ve kistler oluşturur; bunlar deri altında ağrılı büyük sertlikler olarak gözlemlenir ve ciltte kalıcı izlere neden olabilir.

  Akne sadece yüzde değil ayrıca göğüs sırt gibi alanlarda da görülebilir. Yüz bölgesinde oluşan sivilceler ağrılı kaşıntılı olabilir.
  Fiziksel görüntünün bozulması psikolojik stres ve gerginliklere yol açabilir. Toplumdan uzaklaşma, mutsuzluk, hatta depresyon gelişimi bile gözlenebilir.

  Akneli kişilerin birtakım kozmetik kremlerden, losyonlardan ve güzellik salonlarından çare arayışları ise hastalığın büsbütün kötüleşmesine,
  tedavinin zorlaşmasına neden olur. Bu merkezlerdeki uygulamalar kalıcı izlere dahi yol açabilir ve hasta iyileşmediğini düşünerek yanlış bir inanışa kapılabilir.

  Akne düzenli, ısrarcı ve uzun süreli tedavilere mutlak cevap verir. Hastanın doktoruna güvenmesi ve takiplerini devam ettirmesi gerekir. Öncelikle hafif
  formlarda sadece lokal tedaviler yeterli olabilir. Bu tedavi iyi bir temizleyici jel ile kombine edilir.Daha yoğun sivilcelerde ise antibiotik kullanımı gerekebilir ve bu genelde 3-5 aylık uzun bir dönemi gerektirir. İnatçı, şiddetli hastalarda ise A vitamini türevleri oldukça başarılı sonuçlar verir.Hastaları psikolojik olarak da yıkan bu hastalık başarılı bir şekilde doğru bir takiple düzeltilebilir.
 2. Emine
  Devamlı Üye

  Bu hastalığın en büyük neden genetik olmasıdır. Özellikle anne ve baba sivilce oluşumu çocukta bu hastalığın olma riskini daha da arttırır. Tükettiğiniz gıdalara da dikkat edin onların da çok etkisi vardır. Kozmetik ürünleri de dahil.
+ Yorum Gönder