+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Saç dökülmesi nasıl durdurulur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Asel
  Bayan Üye

  Saç dökülmesi nasıl durdurulur
  Bir kaç tane saç dökülmesi hakkında bilgi

  Saçlarda aşırı dökülme, bir çok kişinin zaman zaman artan kronik problemidir. İlk başta sorunun saç dökülmesinde bir artış mı, yoksa saçlarda seyrelme veya kelleşme mi olduğu muhakkak belirlenmelidir. Genelde ilkini kadınlarda, ikinci durumu ise erkeklerde görürüz.
  Ne Kadar Saç Dökülmesi Normal Değildir?
  Saç dökülmesi en çok taranma ve yıkanma esnasında belirginleşir. Saçlarımızın günde 100 kadar, yıkama sonrasında ise 200′ e yakın dökülmesi normaldir. Bu sayının üzerindeki dökülmeler normal değildir.

  Saç Dökülmesi Mutlaka Tedavi Gerektirir mi?
  Doğum, ateş, ağır hastalık, yaralanma ve cerrahi girişimlerden 2-3 ay sonra, mevsim geçişlerinde, saçlarda dökülme görülebilir. Bazen guatr, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar ve A vitamini dökülmeye neden olabilir. Bu tarz dökülmelerde saçlı deri normaldir. Tedavi gerektirmez, saçlar genellikle kendiliğinden geri gelir.

  Saç Dökülmesinde Tedavi Mümkün müdür?
  Evet, günümüzde pek tabii ki bu durumu iyileştirici bir çok yöntem mevcuttur. Ancak her şeyden evvel, saç dökülmesinin sebebini iyi teşhis etmek ve buna uygun güvenilir ürünleri kullanmak şarttır.

  Saç Dökülmelerinin Sınıflaması


  1. Erkek Tipi Saç Dökülmesi
  Sıklıkla erkeklerde görülen, fakat son yıllarda kadınlarda da sık görülmeye başlayan, şakak ve tepedeki saçların seyreldiği veya tamamen döküldüğü bir hastalıktır. Bu tip dökülme erkeklerde daha fazla görüldüğü için, erkek tipi saç dökülmesi veya kalıtsal saç dökülmesi olarak bilinir.  Erkeklerde bu tip saç dökülmesi şakak ve tepe bölgesinde görülür. Kadınlarda ise saçlı derinin üst bölümündeki saçlarda seyrelme görülür. Saçların seyreldiği bu alanların kenarlarında olgunlaşmamış ince, kısa, uca doğru giderek incelen saçlar bulunur.
  Bu tip saç dökülmesinin tedavisi için tıklayınız.

  2. İç Hastalıklarına Bağlı Gelişen Saç Dökülmeleri
  Özellikle demir eksikliğine bağlı anemi, guatr vb. endokrin hastalıklarda bu durum gözlenebilir.

  3. Saçkıran ( Alopesia Areata )
  Otoimmun bir sebeple saçların, bazen de yanında diğer kılların yer yer dökülmesidir. Zaman içinde, kendi kendine iyileşir.

  4. Saçlı Deride Mantar Enfeksiyonu ( Tinea Capitis )

  5. Saç Koparma Hastalığı ( Trikotilomani )

  6. İlaç Kullanımına Bağlı Saç Dökülmesi
  Başta doğum kontrol hapları olmak üzere, A vitamini, bazı guatr ve kanser ilaçları, heparin, kumarin, allopurinol gibi bir çok ilaç, saçlarda dökülmeye sebep olabilir.

  7. Genetik ( Ailevi ) Saç Kaybı

  8. Protein Eksikliği

  9. Çinko veya Demir Eksikliği
  10. Biotin ( vitamin H ) veya D Vitamini Eksikliği
  11. Stres

  Tedavi Seçenekleri

  Yukarıda da belirttiğimiz üzere, saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır. En önemlisi bu neden veya nedenleri belirleyebilmektir. Kısaca yapılan tedavileri 3 ana grupta toplayabiliriz.

  Lokal ( bölgesel ) olarak minoksidil ve finasterid içeren ürünlerin kullanımı

  İlaç kullanımına, bir başka hastalığa veya strese bağlı durumlarda, bu birincil etkenlerin tedavisi veya uzaklaştırılması

  Saç ekimi
  Vitamin, mineral veya protein eksikliklerinde, bunların yerine konulması
  Bazı uzmanlar, özellikle çok yağlı ve ince saçlarda dökülme probleminin daha fazla görülmesi durumunda, yıkama sıklığının arttırılmasını önermektedir ( her gün yıkama şeklinde ) 2. AZMİYE
  Devamlı Üye

  Mevsimsel değişiklikler, stres ve demir eksikliği saç dökülmesinin yanlızca bir iki nedenidir oysa saç dökülmesinin bir çok nedeni vardır bunlara dikkat etmek gerek ve endişelenmemek gerek çünkü nedeni ne olursa olsun saç dökülmesinin tedavisi vardır.
 3. Sultan
  Devamlı Üye
  Saç dökülmesi bir çok bayanda görülmektedir. Saç dökülmesini engellemek için fazla stres yapmamanız gerekir. saçınızı fazla yıkamalısınız. Fazla stres yapıyorsanız doktora görünmeniz gerekir.
 4. Kelebek Kız
  Devamlı Üye
  saç dökülmesi hem bir bayan için hemde bir erkek için önemli bir sorundur bu yüzden saç sağlığınıza önem vermelisiniz ki saçlarınız dökülmesin

 5. Eleman
  Devamlı Üye
  Saç dökülmesi hem bayanların hemde erkeklerin yakındığı bir durumdur. Saç dökülmesi erkek tipi ise tedavisi biraz daha zordur strese, hava şartlarına, suya iklime bağlı ise tedavisi daha kolaydır. Saç dökülmesi için cildiye uzmanından yardım alabilir ilaç tedavisi ile saç dökülmesinin önüne geçebilir dökülen saçlarınızın tekrar çıkmasını sağlayabilirsiniz.

+ Yorum Gönder


genetik saç dökülmesi durdurulabilir mi,  saç dökülmesi nasıl durdurulur,  saç dökülmesi nasıl durur,  saç dökülmesini nasıl durdururuz,  sac dokulmesininasildurdurabilirim,  sac dokulmesi nasil durdurulur