+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Sıraca Hastalığı Nedir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Sıraca Hastalığı Nedir
  Sıraca Hastalığı Nedir kısaca

  Lütfen arkadaşlar bana sıraca hastalığı ile ilgili bilgi verir misiniz?
 2. Diyar
  Yeni Üye

  Sıraca Hastalığı

  Sıraca bir deri veremidir. Verem mikropları deriye dışarıdan ya da vücut içinden gelerek yerleşir. Çeşitli sebeplerle direnci azalmış bir bünyeye verem mikrobu dışarıdan gelerek deriden içeri girebilir.

  Sıraca bir tür deri veremidir. En çok çene altı, boyun yan yüzleri ve omuz ön kısmında yerleşir. Kan yoluyla veya deri altındaki bir tüberküloz odağından çevreye yayılma şeklinde gelişir.

  Deride oluşturduğu esas belirti soğuk apse olarak tarif edilen ağrısız derin apselerdir. Genellikle çok sayıdadırlar. Önce sert şişlikler şeklinde başlayarak giderek yumuşar ve açılırlar. Açılmadan önce üzerlerinde morumsu kırmızı bir renk gelişir. Oluşturdukları deriden kabarık kordon şeklindeki izler karakteristiktir.

  Deri üzerindeki sıyrıklardan içeri giren verem mikrobu sıracaya yol açar. Vücudun içinde ise herhangi bir yerdeki verem odağından mikroplar kan lenf ve temas yolu ile deri altına ya da deriye yayılır.

  Verem yaraları solunum yollarının kapısı olan ağız dudaklar ve burun çevresi ile anüs çevresi ve cinsel organlar çevresinde bulunabilir.

  Deri vereminin sıraca şekli ise en çok koyunda gövdede ellerde kollarda bacaklarda ve yüzde olur. Hastalık bazen deri altı bezlerini ve kemikleri de kaplayabilir. Sarıçalı derilerde fistüller bu fistüllerden gelen irinli kanlı bir akıntı görülür.

  Fistüllerin çevresi morumsu kırmızı renktedir. Yaralar kapanırken buruşuk izler bırakır. Sarıçalı bir kimsenin boyun derisi akan fistüller kapan fistül izleri içinde büzülmüş koyu esmer kırmızı mor renkler gösteren karışık bir durumdadır. Bu hastalığın gidişi oldukça yavaştır.

 3. Harbikız
  Devamlı Üye
  Sıraca hastalığı hakkında kısa bilgi

  Tıp dilinde scrofula denir. Bir çeşit kronik deri veremidir. Nedeni, boyundaki lenf bezlerinin veremidir. Daha ziyade boyun bölgesinde ve yüzde acısız şişliklerle ortaya çıkar. Bir süre sonra patlayan bu şişliklerden irin akar.

  Tedavi için gerekli malzeme : Ceviz yaprağı, su.
  Hazırlanışı : Dört bardak suya 40 gram ceviz yaprağı konur. Haşlandıktan sonra süzülür. Günde 3 kere birer çorba kaşığı içilir.
 4. Zarafet
  Üye
  Deride ve genellikle boyunda görülen, lenf düğümlenmelerinin şişkinliğiyle beliren tüberküloz türüdür. Sıraca Hastalığına iyi gelen doğal ürünler Su zambağı: Bamya, Su sümbülü ve Zeytinyağınıni yi geldiği söylenir.

+ Yorum Gönder