+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Zonanın Belirtileri Nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Zonanın Belirtileri Nelerdir
  Zonanın belirtileri nelerdir kısaca

  Hemen bana bu akşam zonanın belirtileri ile ilgili bir kaç bilgi verir misiniz arkadaşlar. 2. Diyar
  Yeni Üye

  Zonanın Belirtileri Hakkında Bilgi


  Zona.jpg

  Zona hastalığının özelliği, vücudun bir bölgesinde yerleşmesidir. Çizgi (kuşak) şeklinde, yerleştiği sinirin derideki dağılımına uyarak kırmızılık ve üzerinde gruplar oluşturan veziküller (su dolu kabarcıklar) oluşturur. Bu belirtiler ortaya çıkmadan önce halsizlik, yorgunluk, ateş olabilir.
  Zona hastalığı sinir bölgesinde önce hafif yanma hissedilirken, ağrı şiddetlenir ve şimşek çakması şeklinde tarif edilir. Zona hastalığı bir hafta içinde derideki belirtiler ortaya çıkınca hastalığın teşhisi kesinleşir. Tek taraflı, çizgi şeklindeki ağrı, bulunduğu bölgedeki organların (kalp, mide, safra kesesi, böbrek vb.) ağrıları ile karışabilir. Derideki veziküller önceleri gerginken, zamanla ortalarında hafif çökme oluşur (göbeklenir) ve renkleri şeffafken mat, beyaz - sarımsı olur. Bir hafta sonra derideki kızarıklık kaybolur. Veziküller kabuklanır ve 2. haftanın sonunda kabuklar dökülmeye başlar. Zona hastalığının İyileşiği yerlerde bazen leke veya iz kalabilir. Derideki döküntüler 15 günde kaybolduğu halde sinir kökünün ve sinirin yaptığı ağrı(postherpetik nevralji), bazen 1 - 6 aya kadar uzayabilir. Yaşlılarda ve şeker hastalarında ağrı daha uzun sürmektedir.
 3. Fatma
  Administrator
  Sinir düğümünde oluşan bir virüs enfeksiyonundan kaynaklanan, çok şiddetli ağrılara yol açan, bir hastalıktır. Zonanın henüz kesin bir tedavisi yoktur.
 4. Eleman
  Devamlı Üye
  Zona hastalığı vücudun belli bir bölgesinde oluşur. Vücut yüzeyinde içi su dolu kabarcıklar oluşur ve çok ağrı vericidir. Zona kendiliğinden geçer henüz zonanın tedavisi bulunmamıştır.

+ Yorum Gönder