+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Tırnakta Neden Mantar Olur Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Tırnakta Neden Mantar Olur
  Tırnakta neden mantar olur kısaca

  Arkadaşlar sizce tırnakta mantar neden olur açıklayabilir misiniz bana. 2. Diyar
  Yeni Üye

  Tırnakta Niçin Mantar Olur

  Tırnak mantarına neden olan mantarlar (funguslar) genellikle heryerdedir. Bir kere tırnak altına yerleştikleri zaman onların tedavisi oldukça zordur. Tırnakların herhangibir şekilde zarar görmeleri onların içeriye daha rahat hareket etmelerine olanak verir. Ayak ya da elin kapının arasında kalması sonucu ya da ayakların ayakkabının vurması sonucu tırnakların kırılması veyahut herhangibir şekilde zarar görmeside tırnak mantarlarının buralara yerleşmesine neden olan bir etmendir.

  Zayıflamış bağışıklık sistemide mantar enfeksiyonlarının başlamasını kolaylaştırarak tırnak mantarına neden olabilir. Bir çok medikal uzman güçlü bir immün sistemin mantar enfeksiyonunlarının önlenmesi için önemli olduğuna inanmaktadır. Tırnaklarınızı süslerken çok dikkatli olmanız gerekmektedir(ya da bakım yaparken). Tırnakları çok kısa kesmemek gerekir. Çünkü kısa kesilmeler sonucu oluşan açıklıklardan tırnak mantarları (ya da ayak üzerinde bulunan mantar türleri ) tırnağın altına yerleşerek enfeksiyon yapma imkanı bulabilirler. Tırnak yeme alışkanlığı (el tırnaklarında) ise enfeksiyonlara karşı doğal koruma olmaksızın bırakılabilir.

  Tırnak mantarı neden olur sorusunun cevabı toplu kullanım alanlarında saklıdır. Havuzlar, hamamlar, soyunma odaları sadece önemli örneklerdir. Hele bu ortamlarda ortak kullanılan terlikler, havlular vb. giyim eşyaları mantar enfeksiyonun bulaşıp yayılmasını dahada artırabilir. Bunu engellemek için tek kullanımlık ürünler kullanıması önerilebilir. Ancak yinede mantarların bulşaması engellenemyebilir. Burada önerilebilecek doliche ayakkabı spreyi olabilir. Doliche sprey ihtiva ettiği gümüş sayesinde herhangibir nedenle ayakkabılara yerleşmiş koku ve mantarların yok edilemisini sağlar.

  Gerek tırnak mantarı gerekse ayak mantarları için en önemli olan etken kuruluk ve temizliktir. Bunun için ayaklar sürekli yıkanmalı ve kurulanmalıdır. Asker, polis gibi sürekli ayakta ve ayakları kapalı olan kişilerde sürekli çorap değiştirmek gerekebilir. Burada önerilen antimikrobiyal çorapların kullanılması olabilir. Örneğin gümüş çoraplar bu konuda önemli bir koruma aracı olabilir.

+ Yorum Gönder