+ Yorum Gönder
Sağlık Merkezi ve Cilt Hastalığı Forumunda Uyuz hastalığının belirtileri nelerdir Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Ziyaretçi

  Uyuz hastalığının belirtileri nelerdir
  Kısaca uyuz hastalığının belirtileri nelerdir

  Hemen bana uyuz hastalığının belirtileri ile ilgili bilgi verir misiniz?
 2. Ebru
  Devamlı Üye

  Uyuz hastalığının belirtileri

  Uyuz, deri altına yerleşen bir tür parazitin sebep olduğu kaşıntılı bir deri hastalığıdır. Uyuz hastalığına sebep olan böcek, oldukça küçük ve sadece mikroskopla görülebilen bir böcektir. Uyuz hastalığı halk arasında ‘’gidişik’’ olarak da bilinen, insandan insana çok çabuk ve kolayca bulaşan bir bulaşıcı hastalıktır. Uyuz hastalığına yakalanan kişinin ellerinde, koltukaltlarında, karın bölgesinde, parmak aralarında aşırı derecede kaşıntı meydana gelir. Kişi bu kaşınmalar esnasında, kaşınan bölgelerde iltihaplanmalarla karşılaşılır.

  Uyuz hastalığının, halk arasında pislikten kaynaklandığına dair yanlış bir kanı vardır. Hâlbuki uyuz hastalığına sebep olan parazit, temiz ortamlarda da üreyebilmektedir. Her yaşta meydana gelebilen bir hastalık olan, uyuz hastalığı kış mevsiminde ve sonbahar mevsiminde daha sık görülür. İnsan kalabalığının olduğu, toplu yaşam ortamları olan okullarda, askeriyede, üniversitelerde, yurtlarda uyuz hastalığı sık sık görülebilir.

  Uyuz-Hastaligi.jpg

  UYUZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

  Uyuz hastalığının en net belirtisi şiddetli dayanılmaz kaşıntılardır. Kişinin özellikle gece yattığında kaşıntının şiddeti daha da artar. Parmak araları, genital bölge, kalçalar, koltuk altı, bacaklar en çok kaşıntının yaşandığı yerlerdir. Söz konusu uyuz kaşıntısı o kadar şiddetlidir ki, kişiyi uykusundan uyandıracak kadar güçlüdür. Uyuz hastalığının kaşıntısının olmadığı yerler ise göğüsler, sırt ve yüz bölgesidir. Şayet uyuz hastalığına yakalanan bebekse, kaşıntı bütün vücudu sarabilir. Uyuz hastalığı, deri altında kıvrımlı veya düz çizgi halinde tüneller oluşturur. Oluşan bu tüneller üzerinde deride siyah noktalar gözlenir. Bunun sebebi ise bu yerlere dolan kirlerdir. Uyuz hastalığı ilerlediğinde deride pullu ve kabuklu görüntü oluşmaya başlar. Hastalığın ilk evresinde ise kırmızı kabarcıklar, hafif deri döküntüleri, kabukları görülür.


 3. Zarafet
  Üye
  Uyuz diğer ismiyle kurdeşen olarakta biliniyor. Uyuz bulaşıcıdır. Ailede birinin uyuz olması diğer aile ferdlerine hemenyayılır. Hijyen çok önemli. Tedavisi hijyene dikkat etmek ve hastalığa özel şampuanlar ile mümkündür
+ Yorum Gönder