+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Çizimleri Yazılar Forumunda Yaya Kuralları Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Berrak
  Yeni Üye

  Yaya Kuralları
  YÜRÜYÜŞ KURALLARI

  Yürüyüş çok önemli bir egzersizdir.İki ayağınız üzerinde neredeyse her yere gidebilirsiniz.Hem de bedava!!! Fakat yürüyüş tehlikeli de olabilir.Kazalardan nasıl uzak durabilirsiniz?
  Yürüyüş yapanlar için güvenlik önerileri:
  1)Her zaman yaya kaldırımında yürüyün.Eğer yaya kaldırımı yok ve siz de yolda yürümek zorundaysanız her zaman için trafiğin akış yönünü görecek şekilde yürüyün.Böylece kontrolden çıkacak arabayı görebilirsiniz.

  Yaya Kuralları 1.jpg

  2)Fark edilecek şekilde giyinin.Renkli kıyafetler sürücülerin gün içinde sizi görmesini kolaylaştıracaktır.Gece ise size doğru gelen arabanın farlarını yansıtması için özel yansıtıcı kumaşlı ceket,şapka yada ayakkabı giymelisiniz.
  3)Karşıdan karşıya geçerken uyulması gerekli olan kurallar
  -Sadece köşelerden yada işaretli yaya geçitlerinden geçin.


  Yaya Kuralları 2.jpg


  -Kaldırım kenarında yada yolun kenarında durun.
  -Caddeye adım atmadan önce durun ve sola bakın,sonra sağa sonra tekrar sola bakın.
  -Eğer bir araba görürseniz gidene kadar bekleyin.Yolda araba kalmayana kadar sola sağa ve tekrar sola bakın.
  -Eğer karşıdan karşıya geçeceğiniz yerde bir araba park etmişse içinde sürücü olmadığından emin olun.Sonra arabanın kenarına gidin sola,sağa ve tekrar sola bakın ve karşıdan karşıya geçerken arabaların gelip gelmediğine dikkat edin ve yürümeye devam edin.Koşmayın.
  Yaya Kuralları 3.jpg 2. Sultan
  Devamlı Üye

  Yayalar her trafik ışıklarını dikkate alması gerekir. Yayalar karşıdan karşıya geçerken ışık levhasına bakıp karşıya geçmeleri gerekir. Trafik kurallarına uymayan bir sürücü başına çok şeyler gelebilir.örneğin bir sürücü trafik ışıklarına bakmadan geçerse ters yöndeki bir araca çarpabilir.
+ Yorum Gönder


yaya kuralları