+ Yorum Gönder
Çocukların Forumu ve Çocuk Eğitimi Forumunda Zeka Oyunları İle Çocuğunuza Beyin Cimnastiği Yaptırın Konusunu Okuyorsunuz..
 1. Harbi @ kız
  Bayan Üye

  Zeka Oyunları İle Çocuğunuza Beyin Cimnastiği Yaptırın


  Çocuğunuza Beyin Cimnastiği Yaptırın


  Oyun,çocuk için yerine getirilmesi gereken bir sorumluluk kadarönemlidir. Oyunun zihinsel gelişime en başta gelen etkisi,öğrenmedir.Öğrenme, davranışta sürekli bir değişikliğin ortayaçıkması sürecidir.Çocuk oyunda herçeşit kavramı ve nesneyi tanıyarak, kullanmaözelliklerini, görevleriniöğrenir. Buöğrenme, zihinde bir bilgi birikimi veçalışma açısından gelişmedir.Öğrenilen kavram ve nesnelerin ifade olarak kullanılması, kelime ve dil dağarcığına katılması, dil gelişimini sağlamaktadır. Oyun içerisindeçocuk sürekli olarak zihinsel faaliyet içerisindedir. Yani oyuna,çocuğun zihinsel antrenmanı da denilebilir.Çünkü, yeni kavramları ve nesneleri tanıma ve kullanmayıöğrenençocuk, farkında olmadan bu kavramaları ve nesneleri birbiri ile mukayese edereközelliklerini kavramayaçalışır. Oyun anındaçocuk sürekli olarak düşünme, algılama, kavrama, ve simgeleme gibi zihinsel yönden, soyut yetenekler açısından bir faaliyet içerisindedir. Bu da zihinsel gelişimi etkileyenönemli faktörlerdendir.

  Bu doğrultudaçocuğun zeka gelişimini olumlu etkileyecek,özellikle zihinsel gelişimini oluşturan dil gelişimi, hafıza, problemçözme, hayal kurma gibi gelişimlerine yardımcı olacak oyunlar oynatmak, zeka gelişimine katkı sağlamanın en verimli yoludur.Çocuklara zeka oyunu oynatarak beyin jimnastiği yapmalarını sağlayabilmek için yararlanılabilecek kaynaklardan biri de online oyunlardır.

  İnternette mevcut olan ve genelde zeka oyunları adı altında kategorilendirilen bu oyunlarçocukların zevkle oynamasını sağlayacak içerikleri de barındırır.Özellikle yap-boz, bilmeceçözme, dama, santranç oyunları, eşini bulma oyunları, benzer resimler arasındaki farkı bulma ve kelime oyunlarıçocuğun zevkle oynayabileceği, zevk alarak oynarken farkında olmadan bile beyin jimnastiği yapmasını sağlayabilecek oyun türlerinden bir kaçıdır.

  Sonuç olarakçocuk zeka oyunları oynarken, kendisi için hayatiönemi olan bu ihtiyacı karşıladığı gibi, zeka gelişimi için beyin jimnastiği yapma imkanı bulmuş olur. Böylelikle bu tür bir etkinlik sonunda hemçocuk hem de ebeveynler mutlu olacaktır.
 2. CAVİDAN
  Devamlı Üye

  Uzmanlar bebeklerin zeka gelişimleri için, gülmelerinin oldukça önemli olduğunu belirtiyor. Bu sebeple bebeğinizi gıdıklamalı, dil çıkarıp gülmelerini sağlamalısınız. Zeka üzerinde hem genetik faktör hem de uyarım son derece önemli. Anne sütü zekayı olumlu etkiliyor. Yaratıcılığı güçlendiren ve etkileşime izin veren oyunlar zeka gelişimini destekliyor.
+ Yorum Gönder